Üha rohkem isasid võtab vanemahüvitist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Isa lapsega jalutamas. Autor/allikas: ERR

Isade osakaal vanemahüvitise saajatena on aasta aastal kasvanud: 2019. aastal oli 12 protsenti vanemahüvitise saajatest mehed ja neile maksti ühes kuus keskmiselt 1728 eurot, mis on kolmandiku võrra enam kui said hüvitiseks naised.

Statistikaameti andmetel sai eelmisel aastal Eestis vanemahüvitist 27 989 naist ja 3920 meest.

Meeste osakaal vanemahüvitise saajate seas kasvab Autor/allikas: Statistikaamet

Naised said mullu vanemahüvitiseks keskmiselt 1133 eurot, mis on meestest 34 protsenti vähem.

"Siiski on näha, et vanemahüvitise erinevus meeste ja naiste vahel vaikselt väheneb, sest ajalooliselt on käärid olnud veelgi suuremad," ütles statistikaameti juhtivanalüütik Kaire Raasik.

Riigi pakutud kümnetööpäevase isapuhkuse võimalust kasutas eelmisel aastal 58 protsenti isadest, mis on 19 protsendipunkti rohkem kui kuus aastat tagasi. Isapuhkuse kasutamine on kasvanud alates 2013. aastast, mil seda hakati tasustama puhkusele jääja keskmise töötasu järgi. Keskmiselt kasutatakse ära üheksa ja pool puhkusepäeva.

Sooline segregatsioon tööturul püsib

Meeste ja naiste koondumist eri ametikohtadele näitav ametialane sooline segregatsioon on Eestis alates 2006. aastast vähenenud. Meeste ja naiste koondumist eri tegevusaladele näitav tegevusalapõhine sooline segregatsioon on samal ajal suurenenud.

"Sooline segregatsioon näitab, et kõikidel ametikohtadel oleks Eestis mehi ja naisi võrdselt, kui ametikohta vahetaks 34,5 protsenti meestest või naistest. Tegevusaladel oleks mehi ja naisi võrdselt, kui oma tegevusala vahetaks 36,9 protsenti meestest või naistest," selgitas Raasik.

Mehi töötab rohkem näiteks ehituse, veonduse ja laonduse tegevusaladel ning naisi hariduses, tervishoius ja sotsiaalhoolekandes. Meeste seas on oluliselt rohkem näiteks seadme- ja masinaoperaatoreid ning naiste hulgas tippspetsialiste ja teenindustöötajaid.

Sooline segregatsioon Eestis aastate lõikes Autor/allikas: Statistikaamet

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: