Prantsusmaa kohalikud valimised tõid rohelise laine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Strasbourgis võitnud roheliste nimekirja juht Jeanne Barseghian võitu tähistamas.
Strasbourgis võitnud roheliste nimekirja juht Jeanne Barseghian võitu tähistamas. Autor/allikas: SCANPIX / SIPA / CHRISTELLE REWIAKO

Prantsusmaa kohalike valimiste teises voorus saatis edu Rohelist parteid, mis võtab esialgsete tulemuste kohaselt võimu sellistes linnades nagu Marseille, Strasbourg, Lyon ja Bordeaux.

"See on uskumatu roheline laine," ütles Euroopa Parlamendi saadik Yannick Jadot, kes kuulub seal Roheliste / Euroopa Vabaliidu fraktsiooni. Roheliste edu Prantsusmaal peetakse nende eelmise aasta Euroopa Parlamendi valimistel saavutatud edu järelkajaks.

Valimistulemus on pettumuseks president Emmanuel Macroni tsentristlikule parteile, mis lootis kindlustada oma positsioone 2022. aasta presidendivalimiste eel.

Mõnedes linnades saavutasid rohelised edu koostöös vasakjõududega ning see võib tähendada, et president Emmanuel Macron võib olla sunnitud oma valitsust ümber korraldama, et tagada temast eemaldunud vasakmeelsete valijate toetus.

Pariisi valimised võitis senine sotsialistist linnapea Anne Hidalgo, mida ei suutnud väärata Macroni toetajate kaootiline kampaania. Hidalgo sõlmis valimisvõidu kindlustamiseks liidu rohelistega.

Peaminister Edouard Philippe võitis valimistel Le Havre linnapea koha, mille ta Prantsusmaa seaduste kohaselt võib kellelegi teisele üle anda, kuid vaatlejate hinnangul võib see pakkudas Macronile võimaluse Philippe hoopiski valitsusjuhi kohal välja vahetada.

Prantsusmaa kohalikel valimistel pannakse paika 35 000 linnapead ja kohalikku juhti, kelle otsustuspädevuses on kohaliku planeerimise, hariduse ja keskkonnaküsimused. Ehkki valijad lähtuvad neil valimistel peamisel kohalikest teemadest, annavad kohalikud valimised ka võimaluse väljendada oma meelsust ametiaja keskel oleva presidendi poliitikale.

Paremäärmuslik Rahvuslik Liit, mida juhib Marine Le Pen, saavutas võidu Perpignani linnas, mis on esimene rohkem kui 100 000 elanikuga linn, kus erakond on võitnud ja erakonna suurim võit kohalikel valimistel alates 1990ndatest. Samas ebaõnnestus Rahvuslikul Liidul saavutada edu paljudes väiksemates Prantsusmaa põhja- ja kaguosa linnades.

Valimisosalus oli enneolematult madal - 41 protsenti - kuid seda saab põhjendada koroonakriisi tõttu esimese ja teise vooru vahele jäänud kolmekuise perioodi, inimeste nakatumishirmu ning samas väga hea ilmaga, kirjutas väljaanne Politico.

Rohelised survestavad Macroni

Rohelised kutsusid valimisedu järel esmaspäeval president Macroni muutma keskkonnateemasid prioriteetseteks. 

Jadot´ sõnul näitavad valimistulemused, et Macron "on eitanud" valijate kasvavat soovi ambitsioonikate meetmete järele võitluses kliimamuutustega. 

Jadot ütles raadiojaamale Europe 1, et rohelised ei ühine oodatava valitsusremondi raames Macroni kabinetiga, ja lisas, et president peaks jõustama juuni algul Kodanike Kliimakongressi poolt välja pakutud 149 meedet. 

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, Politico, AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: