Kohus mõistis noormehe nooruki mõrva eest pikaks ajaks vangi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tartu maakohus mõistis teisipäeval 22-aastase Eduard Kase 16-aastase nooruki mõrva eest pikaks ajaks vangi.

Kohuas karistas Eduard Kaske mõrva ja veel mitme kergema kuriteo eest kokku 17 aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega, mida arvestatakse tema kinnipidamisest mullu 30. juunist.  

Kohtu hinnangul tuli Kasele määrata pikem vabadusekaotus, kuna tegu oli tema kolmanda süüdimõistva otsusega ja Kase eluviis on kujunenud väga vägivaldseks.

"Kohtupsühhiaatri ekspertiisi aktist võime näha seda, et inimesel on väljakujunenud kuritegelikud hoiakud, täiesti kindlat veendumust ja eluviisi võis kuulda ka tunnistajate ütlustest," selgitas Tartu maakohtu kohtunik Heli Sillaots.

Lõuna ringkonnaprokuratuur saatis Kase kriminaalasja kohtusse mullu detsembris, ta sai süüdistuse mõrvas, avaliku korra raskes rikkumises, kehalistes väärkohtlemistes, politseiniku tapmisega ja tervisekahjustuse tekitamisega ähvardamises ning varguses.

Süüdistuse järgi otsustas Kask karistada enda tuttavat 16-aastast noormeest, kes oli süüdistatava hinnangul talle võlgu jäänud. Selleks sõitis süüdistatav mullu 30. juuni hommikul Tartu valda Kükitaja külla, kus süütas elumaja, milles kannatanu viibis. Tulekahju tõttu jäi maja teisele korrusele lõksu 16-aastane noormees, kes sai raskeid põletusi ja suri vingumürgistuse tagajärjel. Sellega pani süüdistatav toime tapmise piinaval, julmal ja üldohtlikul viisil ehk mõrva.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri abiprokurör Maarja-Liisa Kõiv on öelnud, et süüdistatav ei hooli ühiskonnas kehtivatest reeglitest ja on ükskõikne nii vara kui ka inimelude suhtes. "Kahjuks ei ole meil enam võimalik 16-aastase noormehe käest küsida, mis täpselt sellise traagilise sündmuseni viis, ega teda kuidagi tagasi tuua. Küll aga oli meie eesmärk selgitada välja ka mõrvale eelnenud sündmused. Uurimistulemuste põhjal võime öelda, et selline vägivaldsus ja hoolimatus teiste vara ning tervise suhtes oli süüdistatava käitumisse tugevalt juurdunud," ütles Kõiv.

Lõuna prefektuuri organiseeritud ja raskete kuritegude talituse juht Rain Vosman on öelnud, et politsei tuvastas sama mehe poolt mitmeid kuritegusid. "Uurimise käigus selgus, et ligi nädal varem lõi süüdistatav samale kannatanule kaks korda rusikaga näkku. Tänavu veebruaris lõi ta Tartus Tasku keskuse juures rusikaga näkku 61-aastasele mehele, millega pani toime avaliku korra raske rikkumise. Lisaks ähvardas ta tapmise ja tervisekahjustuse tekitamisega politseinikku, kes teda tänavu juunis Tartus arestimajja kainenema toimetas. 2017. aastal lõi ta 15-aastasele tüdrukule rusikaga näkku. Samuti varastas ta poest süstemaatiliselt alkoholi," ütles Vosman. Prokuratuur on esitanud süüdistuse ka nendes kuritegudes.

"Kuigi kohus on süüdistatavat varem korduvalt reaalse vangistusega karistanud, ei ole ta sellest vajalikke järeldusi teinud. 22-aastast meest süüdistatakse 16-aastase noormehe surnuks põletamises, mis on äärmiselt piinav ja julm. Sellisele kuriteole peab järgnema mõjuv karistus ja kohus saab mõrva eest karistada kaheksa- kuni kahekümneaastase või eluaegse vangistusega. Lõpliku otsuse süü ja karistuse suuruse osas langetab kohus," lisas Kõiv.

Kriminaalasja uuris Lõuna prefektuur ja uurimist juhtis Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: