Noored suhtuvad õppelaenu võtmisesse aina ettevaatlikumalt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Raha.
Raha. Autor/allikas: ERR

Eesti kommertspankade hinnangul suhtuvad noored õppelaenu võtmisesse aina ettevaatlikumalt ja õppelaenu võtjate üldine hulk on vähenemas. Pangad näevad languse taga tasuta kõrgharidust ja paranenud finantskirjaoskust, kuid laenu võtmine võib jääda ka käendajate puudumise taha.

Eesti ülikoolides õppivad või Eesti kodanikest tudengid saavad igal aastal võtta õppelaenu, mille maksimummäär oli möödunud õppeaastal 2500 eurot. Noored kasutavad viieprotsendilise intressiga võetud laenu peamiselt õppemaksu tasumiseks, töövahendite ostmiseks ja elamiskulude katteks.

SEB erakliendi segmendi müügijuhi Evelin Tammearu sõnul suhtuvad noored finantskohustuste võtmisesse ettevaatlikult ning proovivad õpingutega seotud kulud katta töötasust, vanematelt saadud toetustest, õppetoetustest, stipendiumitest või muust ning võtta õppelaenu vaid tungival vajadusel.

Tammearu sõnul on viimastel aastatel üldise elatustaseme tõusu ning paranenud finantskirjaoskuse tõttu vähenenud nende noorte arv, kes finantseerivad õpingutega seotud kulutusi õppelaenu arvelt.

"Samuti on õppelaenu langenud populaarsuse üheks põhjuseks tasuta kõrghariduse omandamise võimalus," märkis ta.

SEB erakliendi segmendi müügijuhi sõnul on teatud sihtgruppidele, näiteks vaesematest perekondadest pärit noortele, õppelaen jätkuvalt oluline ja peaaegu hädavajalik kõrghariduse omandamiseks.

Swedbanki erakliendi väikefinantseerimise ja liisingu osakonna valdkonnajuhi Gätlyn Mägi sõnul oli viimasel taotlemisperioodil keskmiseks õppelaenu summaks 2200 eurot, LHV pangas võetakse laen enamasti välja maksimumsummas ehk 2500 eurot aastas.

"Meie andmetel on õppurid muutunud vastutustundlikkumaks ning enne laenu võtmist kaaluvad läbi alternatiivid, kas ja miks laenu üldse võtta," sõnas Mägi.

Õppelaenu taotlemist mõjutab Mägi sõnul kindlasti ka see, et tekkinud on tasuta õppekohti ning paljud tudengid käivad ka kooli kõrvalt tööl, mis võimaldab neil ise oma haridust finantseerida.

LHV pank alustas õppelaenude pakkumist 2018. aasta sügisel ning panga teatel on õppelaenude väljastamine kasvutrendis.

LHV eraisikute finantseerimise juhi Catlin Vatseli sõnul näitab see, et teadlikkus LHV-st kui finantseerijast on tõusmas ning oma panuse on sellesse andnud LHV noortepanga populaarsuse kasv.

Vatsel tõi välja, et peamine takistus õppelaenu võtmiseks on tagatise nõue. "Kuivõrd tagatiseks sobib Eestis asuv kinnisvara või kahe isiku käendus, siis võib ette tulla olukordi, kus kinnisvara puudumisel ei leita kahte käendajat."

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: