Kadai: minu meeskonnast lahkub terviseametist veel üks inimene ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai, kes teatas kolmapäeval ametist lahkumisest, ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et tema meeskonnast on lahkumas veel üks inimene. Juba varem on teada olnud terviseameti juhi Merike Jürilo ametist lahkumine.

Kuidagi paradoksaalne olukord - Eesti tervisespetsialistid ütlevad, et Eesti sai väga hästi hakkama ja ometi me räägime siin tippspetsialistide, terviseameti juhtide lahkumisest.

Võib-olla esmalt mind natuke üllatab ja võib-olla sellest ei peaks tegema sellist uudist, kui ametnik teeb moraalse otsuse ja lahkub ametist.

Aga see on ju seisukoha võtmine. Sellega te võtate seisukoha ja annate mingit infot edasi.

See konflikt selles kriisi lahendamises ja kriisi juhtimises on olnud. Ja tõepoolest, nagu ma intervjuus ka ütlesin, et kui see viib usaldamatuseni ja viib ameti tippjuhi lahkuma sundimiseni, siis ma ei näe ka võimalust jätkata.

Te olete öelnud, et usaldus on kahepoolne. Kas teie samm tähendab, et teie ei usalda enam valitsust?

Usaldus on alati kahepoolne, nii nagu dialoog on kahepoolne. Segadust selle kriisi käigus on olnud hästi palju ja see ongi tulnud dialoogi puudumisest ja see süvendab ka usaldamatust.

Kas teie hinnangul on valitsus koroonaviirust puudutavaid otsuseid teinud alati teaduspõhiselt?

Ma paraku ei saa seda väita. Me oleme üritanud teaduspõhisust hoida rohkem fookuses. Me peame aru saama, et on olnud oluline mõista, et on poliitiline vaade olukorrale ja on sisuline, ekspertvaade olukorrale. Et leida see hea kesktee, siis peaks toimuma diaoog.

Kas teile on teada, kas peale teie on veel lahkujaid terviseametist?

Ma paraku pean ütlema, et minu meeskonnast on üks lahkuja tänasel hetkel veel. Arvestades, et ma ise lahkun, siis mul on väga raske ka motiveerida inimest mitte lahkuma. Aga ma loodan, et rohkem inimesi ei lahku.

Kolm spetsialisti lahkub terviseametist, aga me oleme teise laine ootuses. Kas see tähendab ka midagi terviseameti kompetentsile? Kas see langeb? Mida oodata?

Eksperdid ei ole õnneks Eestist otsa saanud. Kindlasti eksperte on. Täna on aktiivne kriisifaas läbi, on see hetk, kus on võimalik komplekteerida uus meeskond, kohaneda ja väljaõppida. See kindlasti ei ole katastroof.

Oskate te välja tuua hetke või teema, millal valitsusega suhted halvaks läksid?

Ega sellist otse etteheidet ei ole olnud ja mina ka nende vestluste juures ei ole olnud, aga aru olen saanud kaude, et need teemad on puudutanud antikehade testimist, on need puudutanud maskide kasutamist ja on need puudutanud näiteks termokaameraid. Need on kõik need küsimused, kus ma isiklikult olen olnud vastutav selle eest, et me jälgime teaduspõhist joont.

Kas te teate ka, mida teie tulevik tooob? Kas te jääte Eesti tervishoiu süsteemi alles?

Tulevik toob seda, et ma tahaks vähemalt lühiajaliselt olla iseenda, oma laste, oma lähedaste jaoks, teha lihtsaid asju. Aga hetkel mul mingisugust tööpakkumist ei ole, see ei ole põhjus, miks ma lahkun. Aga mingisugune kriisipisik on minus sees, nii et ma ei välista midagi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: