Helme saadaks välistööjõu riigist välja, Ratas ja Reinsalu teeks erandeid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1593688860000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Rahandusminister Martin Helme (EKRE) kinnitusel ei kavatse valitsus välistööjõule kehtestatud riigis viibimise tähtaega 31. juulilt pikendada. Peaminister Jüri Ratase (KE) ja välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) sõnul on võimalik põllumajandssektoris tegutsevatele hooajatöölistele teha erandeid.

"Meil ei ole mingit kavatsust seda kuupäeva pikendada," ütles rahandusminister Martin Helme valitsuse pressikonverentsil.

Ta rõhutas, et tema vaatest kõige suurem tööjõukriis on see, et Eestis on üle 50 000 töötu.

"Kevadel tehti seadusemuudatusena pikendus siin olevatele ajutistele välistöötajatele. Me tegime selle pikenduse aprillis. Siis mai, juuni, juuli oli aega kohaneda selle olukorraga," lausus Helme.

"Kui selle 53 000 hulgast ei leia nüüd kolme ja poole kuu jooksul vajalikku tööjõudu, siis mu meelest ei ole piisavalt püütud," lisas Helme.

Vastates ajakirjaniku küsimusele, kas inimesed saadetakse siis 31. juulist välja, vastas Helme, et kehtiv seadus näeb nii ette.

Helme sõnul ei ole Ukraina ka turvaline riik tervishoidu ja sealseid koroonanäitajaid silmas pidades.

Urmas Reinsalu (Isamaa) lisas, et Eestis juba asuvate töötajate staatusel ei ole rahvatervise argumendiga mingit pistmist.

Reinsalu tõi välja, et Euroopa Liidus kokkulepitu sisaldas endas ka hädavajalikku rännet teatud kolmandatest riikidest, mis puudutas ka hooajatöölisi. "On mõistlik otsida lahendust sellele, et seda rakendada. Loomulikult on siis eeldus, millised on need usaldusmeetmed karantiini, testimise ja muu näol," märkis Reinsalu.

Riigikogu arutab opositsiooni ettepanekul tööjõukriisi leevendamise lahendamist erakorralisel riigikogu istungil.

"Me oleme andnud sisse seaduseelnõu, millega pikendataks juba olemasolevate töötajate töölubasid vähemalt selle aasta lõpuni. Valitsus on pikendanud neid 31. juulini, aga see ei ole piisav, sest lehmad vajavad lüpsmist ka pärast 31. juulit," ütles Reformierakonna esimees Kaja Kallas "Aktuaalsele kaamerale".

Rahandusministri hinnangul selle teema arutamine tema suhtumist ei muuda. "Ma pean seda suureks poliitiliseks show-ks, mitte sisuliseks ettepanekuks," ütles Martin Helme.

Jüri Ratas toetas Reinsalu lähenemist erandite rakendamisel. "Parim põhimõte on see, kui me suudame minna normaalse elurütmi juurde tagasi. Täna me teame seda, et Euroopa Liidu soovituse kohaselt hetkel me veel tavarütmi juurde tagasi minna ei saa. On tõesti teatud võimalused, mida koos usaldusmeetmetega saab rakendada, olgu nad välisüliõpilased või põllumajandustöötajad, hooajatöötajad. Ma arvan, et see lähenemine, kui seda on võimalik rakendada, on õige," lausus Ratas.

Põllumajandus-kaubanduskoja juhatuse liige Vahur Tõnissoo ütles "Aktuaalsele kaamerale", et hooajatöölisi on põllumajanduses vaja kauem kui juuli lõpuni.

"Eile õhtul sain teate, et üks suur põld Lõuna-Eestis kanti täiesti maha, sest pole marjakorjajaid. Kohe on järg lüpsifarmide käes. See kuupäev, 31. juuli, tähendab seda, et umbes 400 inimesel tuleb Eestist lahkuda ja pole enam farmides töötajaid, mis tähendab, et 20 000 lehma võib jääda lüpsmata. Samuti on probleem, kes koristab ära kapsad ja kurgid," ütles Tõnissoo.

Tema hinnangul hävitab praegu ideoloogia majandust. "Argumentidena tuuakse kaht asja. Rahvatervis - aga seda me saame usaldusmeetmetega väga hästi kontrollida, kuna on olemas testid, karantiin. Ja teine on 50 000 töötut. Juba neljas kuu oleme proovinud näha vaeva, et saada neid põllumajandusse tööle, kuid tulemus on, et töötud ei tule lauta ja põllule," rääkis Tõnissoo.

Valitsus kiitis neljapäeval Euroopa Liidu ettepanekul heaks 14 kolmandate riikide elanikele reisipiirangute kaotamise. Ukrainat nende riikide seas ei olnud.

Jüri Ratas lubas, et valitsus jõuab pärast arutelusid tööjõu küsimuse lahendamises üksmeelele.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael, Mart Linnart

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: