Jõhvi elanik on juba kolm kuud Manila lennujaamas lõksus

{{1594022820000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Roman Trofimov elab juba kolm kuud Manila rahvusvahelises lennujaamas. Autor/allikas: Facebook

Jõhvi elanik Roman Trofimov lendas 20. märtsil Filipiinidele, ent jäi selle pealinna Manila lennujaama lõksu, kui riik koroonapandeemia tõttu oma piirid sulges. Ta ei saa ka Eestisse tagasi sõita, sest lennufirma AirAsia võttis talt riiki jõudes ära passi ning peatas eriolukorra tõttu lennud. Välisministeeriumi teatel on mehel võimalus Eestisse naasta lähipäevil.

Juuli alguses tegi Trofimov oma Facebooki-lehel appikutse ajakirjanikele: "Ma olen Eestist. Olen juba üle saja päeva asunud Manila rahvusvahelises lennujaamas, vajan ükskõik mis abi, et siit ära pääseda."

Nagu Trofimov oma postituses selgitab, saabus ta Taist Manilasse 20. märtsil. Taisse oli ta lennanud Eestist koos ümberistumisega Novosibirskis, kirjutab ERR-i venekeelne uudisteportaal.

Eestist lendas ta välja juba 12. märtsil, päeval, mil siin kuulutati välja eriolukord koroonapandeemia tõttu. Filipiinid kuulutasid eriolukorra välja 15. märtsil, kuid Trofimov polnud sellest teadlik.

Filipiinide migratsiooniamet keeldus Trofimovit riiki lubamast. Lennufirma AirAsia esindajad, kes ta saarele toimetanud olid, võtsid talt tema mittekodaniku "halli passi", lubades tagada tema kodumaale naasmise. Lennufirma aga Eestisse lende ei korralda ning eriolukorra tõttu on ettevõte oma lennud Filipiinidelt peatanud.

"Mulle räägitakse, et on vaja oodata karantiini lõppu, mil taas lennuliiklus avatakse. Eesti konsulaat mind ei aita. Ma olen rahvusvaheliste lendude terminalis veetnud juba üle saja päeva. Ma olen invaliid, mu tervis halveneb alatoitluses, päikese ja värske õhu puuduses. Mul pole muud väljapääsu, kui pöörduda avalikult ajakirjanduse poole," kirjutas Trofimov oma sotsiaalmeediakontol.

Trofimov rääkis ERR-i venekeelsele uudisteportaalile, et kohe pärast seda, kui ilmnes, et ta Manilalt ära lennata ei saa, pöördus ta abi saamiseks Eesti aukonsuli poole Filipiinidel.

"Kirjavahetus ja telefonivestlused võtsid umbes kuu aega. Arutasime erinevaid variante, et leida mulle väljapääs kodumaale naasmiseks. Kuna pandeemia tõttu on olukord ebatavaline, siis seda probleemi lahendada ei õnnestunudki. Aga ma ei saa ka riigist välja lennata, sest mul keelatakse riiki siseneda, mis tähendab, et mind võib siit ära toimetada ainult lennufirma, kes mu siia tõi. Nad võtsid mult passi ära ja annavad tagasi alles siis, kui ma Eestisse tagasi lendan. Aga Eestisse nad ei lenda, praegu nad ei lenda mitte kusagile. Mul kästakse kogu aeg oodata, kuni lennud taas avatakse. Pakuti üht varianti Turkish Airlines'iga, aga ka nemad ei lenda praegu. Nii ma siis ootan, juba neli korda on väljalennu kuupäeva edasi lükatud. Siin kogu aeg pikendatakse eriolukorda, riik on siiani suletud," kirjeldas Trofimov.

Tema sõnul pakkus Eesti konsulaat Jaapanis talle võimalust minna päästelennuga Amsterdami ja sealt juba Eestisse.

"Aga ma oleksin pidanud ise piletid ostma. See oleks läinud umbes 1500 eurot maksma. Mul ei ole sellist raha. Mulle soovitati laenu võtta, aga ma ei hakanud sellega riskima, sest polnud garantiid, et mind riigist välja lastakse, nii et ma ei saa laenu võtta," ütles Trofimov.

Alul pidi ta lennujaama pinkidel ööbima, kuni lennufirma talle toa andis. Seni pesi ta end WC-s ja pidi ise süüa otsima.

"Nüüd antakse mulle kaks korda päevas ühetaolist sööki. Arstiabi pole (Trofimovil on seljaprobleemid - toim.). Kurta pole kellelegi. Siin on ainult valvurid, lennufirma esindajaid pole. Infot ka ei ole," kurtis Trofimov.

Trofimov lendas Filipiinidele omal käel. Ta kogus oma Kagu-Aasia reisiks raha ligemale aasta.

"See oli mu unistus. Võrdlesin nii Taid kui Filipiine ega suutnud otsustada, kummasse riiki oleks parem mitmeks kuuks sõita, et vabaneda stressist ja linnasaginast, mida mu närvid enam ei talunud. Õnneks lubab Tai pikendada turismiviisat kuni aastaks ja Filipiinid kahe aastani. Mu valik langes Filipiinidele, sest inglise keel on siin teine riigikeel ja elu on ka odavam kui Tais," kirjeldas Trofimov.

Trofimovi saaga meenutab filmi "Terminal", kus Tom Hanksi kehastatud väljamõeldud Ida-Euroopa riigist pärit tegelane Viktor Navorski jäi kuudeks kinni New Yorgi rahvusvahelisse lennujaama, kui tema kodumaal toimus riigipööre, nii et tema pass enam ei kehtinud, mistõttu ta ei saanud ei USA-sse sisse ega ka oma kodumaale tagasi pöörduda. Filmil oli siiski õnnelik lõpp.

Trofimov on võrreldavas olukorras, kuivõrd tal pole ei passi ega ka kodumaale tagasipöördumise võimalust. Ja tema lugu pole ka siiani lõppenud.

Ministeerium: isik loobus pakutud lendudest

Välisministeerium kommenteeris, et on Trofimovi olukorraga kursis ja otsib lahendust mehe naasmiseks kodumaale.

Välisministeerium kommenteeris ERR-ile, et sai Roman Trofimovi olukorrast teadlikuks 24. märtsil, mil mees oli jõudnud Manila lennujaama, kus teda liikumispiirangute tõttu enam riiki ei lubatud.

"Eesti saatkond Tokyos on olnud kontaktis Filipiinide ametivõimudega olukorrale lahenduse leidmiseks ning lisaks on isikuga olnud läbivalt kontaktis Eesti aukonsul Filipiinidel, kes on tegelnud ka tema elutingimuste parandamisega. Isik on loobunud välisministeeriumi ja saatkonna välja pakutud päästelendudest ning erandjuhtudel koju naasmiseks vormistatavast konsulaarabi laenust," kommenteeris välisministeeriumi meedianõunik Leen Lindam.

"Oluline on märkida, et isik lendas Filipiinidele ajal, mil riigid olid välja kuulutanud eriolukorra ja ka välisministeerium oli välja andnud reisihoiatuse, mis pani muuhulgas inimestele südamele, et reisides on oht jääda asukohariigi liikumispiirangute tõttu kinni," toonitas Lindam.

Ta lisas, et hiljuti väljendas Roman Trofimov soovi ikkagi Eestisse tagasi tulla ning ministeerium tegeleb talle tagasilennu organiseerimisega.

"Seega on tal võimalik soovi korral lähipäevil Eestisse naasta," kinnitas Lindam.

Eesti välisministeeriumi konsulaarosakonna juht Tiina Nirk ütles ERR-i venekeelsele aktuaalsele kaamerale", et Trofimov võib Eestisse tagasi jõuda juba kolmapäeval, kui ta ministeeriumi ettepaneku vastu võtab.

"Välisministeerium koos Estraveliga kaalub erinevaid variante. Kahe ümberistumisega Hollandis oleks tal võimlus lähitulevikus Eestisse naasta, kui ta seda soovib. Me broneerime talle piletid," ütles Nirk.

Filipiindele on karantiini tõttu jäänud kokku 32 Eesti elanikku.

Toimetaja: Merilin Pärli, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: