Maanteemuuseum tähistab Žiguli 50. aastapäeva

Foto: ERR

Maanteemuuseum ootab Žiguli seeriatootmise 50. aastapäeva puhul Eesti inimeste mälestusi ja fotosid populaarsest nõukogude autost. Inimeste abiga plaanib muuseum kokku panna ülevaatliku näituse, mida Lada mudeli turule toomine, kasutamine ja hooldamine argielule kaasa tõi.

Nõukogude ajal ei olnud lihtne autoomanikuks saada, kuid kui pea 50 aastat tagasi hakati Volga autotehases Žigulid tootma, sai inimeste autoostu unistus paremad võimalused. VAZ- 2101 ehk rahvakeeli "kopika" turule tulekuga sai Eestis tekkida ka laiem autokultuur.

"Äärmuslikke sündmusi on palju, mille kaudu on ka Žiguli ennast mällu söövitanud. See äärmine ebamugavus, mis võis juhtuda, kui õiget varuosa ei leidnud, kui sa jäid keset talve teele, kui sul lihtsalt autol midagi küljest ära lendas keset sõitu. Muidugi see, et ohutusmeetmed olid olematud, kuidas õnnetustesse satuti ja ainult tänu sellele, et päris 90 sees ei olnud, inimesed ka ellu jäid ja saavad muljeid rääkida, kuidas kanistri jälg oli naisel kuklas," kirjeldas maanteemuuseumi teadur-kuraator Annika Kupits Žiguliga seotud mälestusi.

Võru vanatehnikaklubi Vänt esimees Raivo Ojaveer on Žiguli roolis sõitnud lausa Krimmi Musta mere äärde välja ning restaureerib kuulsa seeria autosid veel praegugi. Ojaveere sõnul on Žiguli auto hakanud viimasel ajal jälle populaarsust koguma ning selle tõttu võivad täiesti töökorras masinad maksta isegi üle 10 000 euro.

"Ma olen siin kui vana põlvkonna mees juba ja olen hoidnud neid asju ja juppe kuskilt saab, siis korjan kokku. Aga nüüd juba minu poistele hakkas see asi meeldima ja sõidan Žigulliga juba Tallinna vahel. Nüüd ma olen vaadanud, et Žigulle ostetakse, Žigulli hinnad on laes, kui tahad ikka päris korralikku Žigulli ja noorte seas hakkab asi ülespoole minema," kommenteeris Ojaveer.

Oma mälestusi ja fotosid Žigulist saab maanteemuuseumile saata 15. juulini.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: