Pabriks: Läti tahab arutada USA sõjaväekontingendi võõrustamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Läti kaitseminister Artis Pabriks
Läti kaitseminister Artis Pabriks Autor/allikas: Läti kaitseministeerium

Läti tahab alustada kõnelusi USA-ga sõjaväekontingendi Balti riiki toomise üle, sõnas Läti kaitseminister Artis Pabriks kaitseportaalile Sargs.lv.

Läti tahab alustada läbirääkimisi USA-ga pärast seda, kui Ühendriikide president Donald Trump teatas tuhandete sõdurite äraviimisest Saksamaalt.

Kaitseminister Pabriksi sõnul on USA vägede kohalolu NATO idatiival oluline ning seetõttu on Läti valmis võõrustama Ühendriikide sõdureid ning katma ka sellega seotud kulud.

Rahvusvahelises poliitikas asetleidnud muutuste tõttu ning selleks, et tagada Balti regiooni ja ülejäänud Euroopa julgeolekut, tuleb tugevdada Altandi-ülest sidet nii NATO-s kui Euroopa Liidus, rõhutas minister.

"Valge Maja teadaanne USA sõdurite arvu teatavast vähendamisest Saksamaal ei ole minu isiklikust vaatevinklist väga positiivne. Kui me NATO piiririigina vaatleme Põhja-Euroopa regiooni, siis mõistame, et Euroopas on tarvis isegi suuremat USA kohalolu," ütles Pabriks.

Samas möönis Läti minister, et USA põhjused kohalolu vähendamiseks on mõistetavad, kuna Washington tahab oma partnerriikidelt julgeolekuvõimekuse tugevdamist ka iseseisvalt.

Läti huvides oleks see, kui Saksamaalt äratoodud USA sõdurid viiakse isegi lähemale NATO idapiirile – Poola ja Baltimaadesse, ütles Pabriks.

"Poola on juba saanud rohelise tule, seal suurendatakse USA sõdurite kohalolu. Seega on tähtis, et USA avalikkus ja poliitikud mõistaksid, et Baltimaad ja Läti on samuti valmis USA sõdureid võõrustama, kuna see tagab regioonis ja terves liidus täiendavalt julgeolekut. Me oleme ka valmis selle eest maksma, esiteks näidates, et eraldame vähemalt kaks protsent SKP-st kaitsele ja teiseks arendades võõrustajariigina välja vajaliku taristu. Lisaks, umbes 1500 sõdurit üheksast erinevast NATO riigist viibivad juba Lätis osana NATO lahingugruppidest," ütles Pabriks.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: