Juunis ilmus üle 30 protsendi vähem raamatuid kui aasta varem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Raamatukauplus.
Raamatukauplus. Autor/allikas: ERR

Juunis ilmus üle 30 protsendi vähem raamatuid kui aasta varem, selgub rahvusraamatukogu statistikast.

Rahvusraamatukogu jätkab eriolukorra ajal käivitatud katseprojekti, avaldades igakuist Eesti raamatute, ajalehtede ja ajakirjade ilmumisstatistikat, mille aluseks on raamatukokku jõudnud teosed. 

Eestis kirjastatud raamatuid jõudis juunis rahvusraamatukokku 198 nimetust. Võrreldes eelmise aastaga, mil juunis registreeriti 300 nimetust raamatuid, on langus enam kui 30 protsenti. 

Juunis jõudis raamatukokku 72 nimetust ajalehti, sealhulgas seitse päevalehte, mida ilmus kokku 400 numbrit. Kuigi ilmuvate ajalehtede nimetuste arv maiga võrreldes muutunud ei ole, langes ajalehenumbrite arv 20 võrra.  Juunis ilmus viimast korda ajaleht Põltsamaa Teataja.  

Ajakirju jõudis juunis raamatukokku 123 nimetust. Mais jõudis ajakirju raamatukokku 110 nimetust. 

Ajalehtede ja ajakirjade arvestamise aluseks on raamatukokku saabunud säilituseksemplarid. Üldiselt jõuavad need raamatukokku õigeaegselt, märkimisväärselt ehk vähemalt kuu hiljem jõuavad arvestusse vaid mõned väikelehed.   

Raamatute hulka loetakse Eestis kirjastatud raamatud ning arvestamise aluseks on nende kajastamine Eesti rahvusbibliograafia andmebaasis. Raamatute avaldamisel ning nende raamatukokku jõudmisel on sees lõtk, kuid üldiselt illustreerib ülevaade turul toimuvat, eriti aegreas mitmete kuude lõikes.  

Ajalehtede alla loetakse väljaanded, mida avaldatakse kindlaksmääratud lühikeste intervallidega ja milles käsitletakse üldist hetkehuvi pakkuvaid uudiseid, sündmusi, teemasid. Ajalehtede alla loetakse ka päevalehed, mis peavad päevalehena määratlemiseks ilmuma vähemalt viis-kuus korda nädalas.   

Rahvusraamatukogu vastutab säilituseksemplari seadusest tulenevalt muu hulgas kõikide eesti keeles või Eestis ilmunud teavikute kogumise ning samuti ka trükitoodangu statistiliste andmete eest. Rahvusraamatukogusse jõuavad kõik seaduse alusel edastatud trükised ehk ajalehed, ajakirjad, raamatud, noodid ja nii edasi, mis annab hea baasi pideva ülevaate andmiseks.  

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: