Maailma miljonärid kutsuvad riikide valitsusi makse tõstma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jaapani koomik Sugichan poseerib 500 miljoni jeeni (5 miljoni dollariga).
Jaapani koomik Sugichan poseerib 500 miljoni jeeni (5 miljoni dollariga). Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Mitukümmend miljonäri USA-st ja rohkem kui kümnest teisest maailma riigist kutsuvad oma maade valitsusi jõukate inimeste makse tõstma, et aidata kaasa koroonakriisist taastumisele.

"Täna kutsume meie, allakirjutanud miljonärid ja miljardärid, oma valitsusi tõstma makse inimestel nagu meie. Kohe. Sisuliselt. Alaliselt," öeldakse 80 inimest ühendava grupi Miljonärid humaansuse nimel avalikus kirjas, mida vahendas väljaanne Bloomberg. "Meie ai hakka toidupoodide riiuleid täitma ega toitu inimeste ukse taha viima. Aga meil on raha, väga palju. Raha, mida praegu hädasti vajatakse," lisati samas.

Allakirjutanute seas on näiteks Walt Disney kompanii pärija Abigail Disney, USA investeerimisfirma BlackRock Inc. kunagine tegevjuht Morris Pearl, Iraani päritolu Taani ettevõtja Djaffar Shalchi.

Miljonäride läkitus jõudis avalikkuse ette enne nädalavahetusel peetavat G20 grupi kohtumist, kuid see pole sugugi ainuke samalaadne, märgib Bloomberg. Varasemalt on näiteks ka 200 rikast ühendav rühm Patriotic Milionaires (Patritootlikud miljonärid), kuhu samuti Peal ja Disney kuuluivad, kutsunud üles senisest progressivsema maksusüsteemi kehtestamiseks.

Mõned Patriootlike miljonäride algatusega ühinenud ütlesid, et kirjutasid alla, kuna tunnevad ennast pisut süüdlaslikult rikkuse pärast, mis nad on pärinud, teised aga on põhjendanud, et tunnevad rühmaga ühtsustunnet.

Grupi kriitikud aga leiavad, et miljonärid võiksid ise vabatahtlikult rohkem makse tasuda nuing praegu teenivad nad kasu seadusaukudest, mille parandamist nad nõuavad.

"Ameerikas on 10-12 miljonit miljonäri, aga algatusega ühines ainult 200. Mis muutuse me nii suudame saavutada?" küsis California osariigis elav Karen Seal Stewart sel aastal avaldatud usutluses.

Miljonärid humanismi nimel hoiatavad oma pöördumises, et koroonaviirus võib tõugata miljoneid inimesi vaesusesse ning panna veelgi suurema surve alla tervishoiusüsteemi, kus töötavad enamuses alamakstud naised. Heategevus ei ole siin lahenduseks, leiavad läkitusega ühinenud.

"Valitsused peavad võtma vastutuse tulu kogumises, mida me peame õiglaselt jagama," öeldakse kirjas. "Me võlgneme tohutult inimestele, kes töötavad eesliinil selles globaalses võitluses. Kõige olulisemad töötajad on laialt alamakstud selle koorma eest, mida nad kannavad," lisati samas.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: