Itaalia mullune sündide arv oli viimase 150 aasta madalaim

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Lasterikas itaalia perekond koroonakriisi ajal. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com

Itaaliat haaranud demograafiline kriis üha süveneb, selgus sel nädalal, kui avaldati eelmise aasta sündimuse statistika. Mullu registreeriti Itaalias 420 170 sündi, mida on 19 000 võrra vähem kui aasta varem ning see on madalaim näitaja 1861. aastast alates, kui andmeid koguma hakati.

Sündimuse langus põhjustab Itaalias muret, et väheneva tööjõu tõttu muutub keeruliseks sotsiaaltoetuste ja pensionite maksmine üha vananeva elanikkonnaga riigis, kirjutas The Times.

Sündimuse langust on aastaid aidanud varjata sisseränne, kuna immigrantidel on rohkem lapsi, kuid nüüd olevat ka nende hulgas sündimus hakanud langema. Eelmisel aastal sündis immigrantidel 63 000 last, mida on 2500 võrra vähem kui aasta varem. Lisaks on langenud ka sisseränne Itaaliasse.

Eelmisel aastal ületas surmade arv sünde Itaalias rohkem kui 200 000-ga ning olukorda halvendab ka see, et riigist kasvab väljaränne - mullu lahkus Itaaliast mujale tööt otsima 126 000 inimest, mida on 8 protsenti enam kui tunamullu.

Pisut enam kui 60-miljonise elanikkonnaga Itaalia rahvaarv on viimase viie aastaga vähenenud 550 000 inimese võrra.

"Viimased sündimusnumbrid üllatasid meid. Me prognoosisime sündimuse langust 2020. aastaks, aga kui 2019. aasta numbrid tulid, siis olid need juba madalamad kui meie prognoosid," ütles Itaalia statitikaameti Istat demograaf Sabrina Prati.

Ekspertide väitel süvenes Itaalia demograafiline kriis 2008. aasta finantskrahhiga, kuid see algas juba 1970ndatel aastatel, kui itaallased hakkasid vaatama lastele kui täiendavale kulule. "Me lööme üha uusi rekordeid ning see ei ole ainult naiste või perekondade otsuste pärast, kes on otsustanud vähem lapsi saada. Meil on lihtsalt vähem naisi," tõdes Itaalia ringhäälingu RAI ajakirjanik ja demograafiaekspert Marco Valerio Lo Prete.

"Kaks kolmandikku viimase kümne aasta kahanemisest tuleneb sellest, et meil on vähem lapsesaamiseas naisi. Miljon vähem kui 2008. aastal. Meie demograafiline langus algas 1970ndatel. Oleme nüüd lumepalliefekti tunnistajaks. Oleme mures kaugema tuleviku pärast, aga tegelikult on see juba käes," ütles Lo Prete.

Prati sõnul loodeti koroonakriisi-aegsest karantiinist rasestumiste arvu kasvu, sest uuringute kohaselt taasavastasid inimesed perekonna väärtused, kuid samas sõltub väga sellest, kui suur saab olema majanduslangus. "Kui see saab olema samasugune nagu 2008. aastal, siis hakkavad inimesed taas ootama paremaid aegu, et lapsi saada," tõdes Prati.

Itaalia madala sündimuse üheks põhjuseks peetakse ka riigi nõrku tugistruktuure töötavatele emadele, kes peavad lasteaiakohtade nappuse tõttu sageli tööst loobuma, kui nad tahavad oma lapsi kasvatada.

Jaanuaris avalikustas Itaalia valitsus revolutsioonilise plaani lastehoiuteenuse parandamiseks, lubades tasuta lsteaiakohti kõigile ning eraldades selleks kaks miljardit eurot, samuti pikendatakse isade vanemapuhkust seitsmelt päevalt ühele kuule.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: