EL-i kohus tühistas 13 miljardi eurose Iiri-Apple'i maksuotsuse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1594807980000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Euroopa Liidu tähtsuselt teine kohus tühistas kolmapäeval Euroopa Komisjoni korralduse, mille kohaselt USA tehnoloogiahiid Apple peaks maksma Iirimaale tagasi sealsete soodustuste tõttu 20 aasta jooksul säästetud 13 miljardi euro ulatuses maksmata makse.

Euroopa Üldkohus teatas, et "tühistab Komisjoni otsuse, mis puudutab Iirimaa maksuotsuseid Apple'i kasuks". Kohus märkis oma otsuses, et Euroopa Komisjon ei suutnud oma 2016. aasta otsuses õiguslikult piisavalt tõendada, et Apple oleks saanud Iirimaa maksuotsustega eelise EL-i õiguse tähenduses.

Euroopa Üldkohus tegeleb peamiselt konkurentsiõiguse, riigiabi, kaubanduse, põllumajanduse ja kaubamärkidega.

Komisjoni 2016. aasta otsusele olid karmilt vastu nii Apple kui Iirimaa. Apple'i tegevjuht Tim Cook sarjas otsust toona "täieliku poliitilise jamana".

Iiri peaminister Micheal Martin kiitis kohtu otsust hoolimata tõigast, et riik jääb ilma miljarditest, mis oleks kriisis majandust tublisti turgutanud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See oli tähtis, et kaitsta meie viimase 30 või 40 aasta tööstuspoliitikat. Minu arvates see näitab meie riigi usaldusväärsust, head mainet ja seda, et me teeme asju vastavalt seadusele," kommenteeris peaminister Micheal Martin.

Apple on Iirimaa soodsast maksukeskkonnast võitnud Euroopa Komisjoni hinnangul 20 aastaga 13 miljardit eurot ning tänu Iirimaa otsustele oli Apple'i maksukoormus 2014. aastal hinnanguliselt ainult 0,005 protsenti.

Ehkki koos intressidega võiks Iirimaa teistsuguse kohtuotsuse korral saada Apple'ilt kuni 14 miljardit eurot, mis oleks koroonakriisist tabatud majandusele oluline tugi, on Dublin koos Apple'iga Komisjoni otsuse vastu, kuna soovib kaitsta oma staatust madala maksumääraga riigina, mis on aidanud sinna tuua mitmeid hargmaiseid ettevõtteid koos umbes 250 000 töökohaga.

Kohtuotsus on Euroopa Komisjoni jaoks suur õiguslik tagasilöök.

See võib nõrgestada Euroopa Komisjoni konkurentsivoliniku Margrethe Vestageri teisi pooleliolevaid konkurentsiasju, mis ta on algatanud Ikea ja Nike ning Hollandi vahelise kokkuleppe ning Huhtamaki leppe üle Luksemburgiga.

"Olukorras, kus üks liikmesriik teeb olulisi maksusoodustusi teatud ettevõtele, see kindlasti kahjustab ausat konkurentsi teiste ettevõtete suhtes, selle konkreetse ettevõtte konkurentide suhtes näiteks. Euroopa Komisjon kindlasti seisab hea selle eest, et ühtsel turul oleks tagatud õiglane maksustamine kõigile ettevõtetele ja aus konkurents," ütles Euroopa Komisjoni Eesti esinduse asejuht Katrin Höövelson "Aktuaalsele kaamerale".

Kuigi Iirimaa maksusoodustused on soosisnud suurettevõtete tulekut nende turule, ei ole Eesti rahandusministeeriumi asekantsleri Dmitri Jegorovi sõnul sarnane lähenemine Eestile võimalik.

"Kindlasti samasugust lähenemist ei olegi enam võimalik rakendada. Need riigid, keda üsna tihti mainitakse, on see Iirimaa, on see Holland, on see Luksemburg, on üsna palju oma praktikat muutnud. Ja maailma reeglid tegelikult on muutumises ja Eesti on alati väitnud, et me soovime kõigile ühtemoodi lihtsaid reegleid ja madalat maksukoormust või siis n-ö mõistlikku maksukoormust," selgitas Jegorov.

Üldkohtu lahendeid võib kahe kuu jooksul Euroopa Kohtusse edasi kaevata.

Toimetaja: Mait Ots, Joakim Klementi, Merili Nael

Allikas: AFP-BNS , Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: