The New York Timesist lahkunud kolumnisti sõnul pole leht enam liberaalne ({{contentCtrl.commentsTotal}})

The New York Timesi tooimetuse hoone.
The New York Timesi tooimetuse hoone. Autor/allikas: SCANPIX / AP / TT NYHETSBYRÅN

USA ajalehest The New York Times (NYT) lahkus kolumnist Bari Weiss, kes põhjendas oma äraminekut sellega, et leht on kaotanud liberaalse iseloomu ning keskendub ainult kõige kitsamale auditooriumile.

Weiss selgitas oma lahkumiskirjas, et toimetuses valitseb "illiberaalne keskkond" ning ta on pidanud taluma tema seisukohtadega mittenõustuvate kolleegide kiusu. Weiss märkis, et on sattunud "ebaseadusliku diskrimineerimise" ohvriks ning tema tööd ja iseloomu on lehe sisemistes suhtluskanalites "avalikult halvustatud".

"Tänapäeval ei too oma seisukohtade eest seismine toimetuses kiiduavaldusi. Sellega saad oma seljale märklaua," lisas naine oma avalikus kirjas.

Weissi lahkumine on teine suurt tähelepanu pälvinud äraminek suurlehest. Tema endine ülemus, arvamustoimetuse juhataja James Bennet astus tagasi juunis pärast seda, kui toimetuses vallandus laialdane kriitika tema otsuse pärast avaldada vabariiklasest senaatori arvamusartikkel, milles kongresmen toetas sõjaväe kasutamist rassismivastaste meeleavalduste käigus vallandunud rüüstamiste peatamiseks.

Weiss põhjustas oma kolmeaastase ametiaja jooksul lehe arvamustoimetaja ja kolumnistina sageli vaidlusi nii lehes kui ka väljaspool, sattudes sageli vastasseisu oma üha enam vasakule kalduva tööandjaga, kirjutas The Week.

Nii jahmatas suurt osa ajalehe lugejaskonnast, kui Weiss seadis 2017. aastal, liikumise #MeToo haripunktis kahtluse alla seisukoha, et naiste esitatud süüdistusi ahistamises tuleks alati uskuda. Aasta hiljem kahtles Weiss, kas USA ülemkohtu kohtunikukandidaadi Brett Kavanaugh vastu esitatud seksuaalse kallaletungi süüdistus peaks andma aluse tema ametisse mittekinnitamiseks, isegi kui see osutus tõeks, kuna ta oli väidetava kuriteo toimepanemisel teismeline.

Weiss märkis oma kodulehel postitatud kirjas, et on saanud kolleegidelt eraviisiliselt pöördumisi, milles kaevatakse, et lehes, mida on peetud Ameerika liberaalseks bastioniks, on juurdunud "uus makartism".

Ta süüdistas The New York Times'i oma senise pärandi kui allikatel põhinevat infot edastava ajalehe idee reetmises ja alistumises Twitteri keskkonnas tegutsejate seatud päevakorrale, kus "lood valitakse ja jutustatakse viisil, mis rahuldaks kõige kitsamat publikut, selle asemel, et lubada uudishimulikul auditooriumil maailma kohta lugeda ja oma järeldused teha".

"Twitter ei ole The New York Timesi päises. Kuid Twitterist on saanud selle lõplik toimetaja," kirjutas Weiss.

Weiss kirjeldas, kuidas ta värvati konkureerivast väljaandest The Wall Street Journal osana katsest laiendada NYT-i profiili, kaasates hääli, mis muidu seal ei kosta: noori kirjanikke, tsentriste, konservatiive ja teisi, kes muidu ei vaataks New York Timesi poole.

Selle ajendiks sai Donald Trumpi šokeeriv võit 2016. aasta presidendivalimistel, mis näitas, et ajalehel "ei olnud selget arusaama riigist, millest ta kirjutab". Kuid "õppetunnid, mis oleks tulnud valimiste järel omandada ... pole ära õpitud. Selle asemel on ajakirjanduses esile kerkinud uus konsensus, kuid võib-olla eriti just selle lehe juures: see tõde ei selgu kollektiivse avastuse protsessis, vaid ortodoksiana, mida juba teavad vähesed valgustatud ja kelle ülesanne on teavitada kõiki teisi," kirjutas Weiss.

Juudi rahvusest Weiss, kes tõusis esmakordselt avalikkuse tähelepanu alla, kui kaitses tudengina Columbia ülikoolis Iisraeli, lisas, et uudistetoimetuse kolleegid on teda nimetanud natsiks ja rassistiks.

The New York Timesi arvamustoimetuse tegevtoimetaja Kathleen Kingsbury ütles oma kommentaaris, et on "isiklikult pühendunud" sellele, et "NYT avaldaks jätkuvalt hääli, kogemusi ja seisukohti kogu poliitilises spektris".

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: