Uus haridusamet töökohtade Tallinnast väljaviimisse kuulutuse järgi ei panusta

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Haridus- ja teadusministeeriumi sisekonkursi kuulutus Autor/allikas: Haridus- ja teadusministeerium

Haridus- ja teadusministeerium kutsus uue ühendameti juhikohtadele kandideerima küll kõiki ministeeriumi ja allasutuste töötajaid, kuid märkis kuulutustes, et töökohad asuvad Tallinnas. Ministeeriumi asekantsler ütleb, et mujal elavaid inimesi siiski ära ei põlata.

Läinud aastal avaliku teenistuse aruannet tutvustades kirjutas riigihaldusminister Jaak Aab: "Oleme ühiselt kokku leppinud põhimõtte, et värbamine avalikku teenistusse ja laiemalt riigi palgale peab olema senisest paindlikum ning parimal kandidaadil peaks olema võimalus töötada oma kodukohas." Jaak Aab selgitas, et enamasti see nii käibki.

"See on valitsuskabineti otsus, mis sellisena kõlab. Näiteks majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis seisab ees transpordi valdkonna konsolideerimine, maaeluministeeriumis on kahe ameti ühendamine, keskkonnaministeeriumis ameti ja inspektsiooni ühendamine. Kõigis nendes materjalides ja eelnõudes on öeldud, et maapiirkondade töökohtade arv ei vähene. Kui kuskil väheneb, siis on see Tallinn."

Üks ambitsioonikamaid ühendamisprojekte on haridus- ja teadusministeeriumil. 1. augustil alustab tööd haridus- ja noorteamet, mis pandi kokku neljast asutusest – sihtasutusest Innove, sihtasutusest Archimedes, hariduse ja infotehnoloogia sihtasutusest ning Eesti noorsootöö keskusest.

Mõnda aega tagasi kuulutati välja konkursid, et leida uude ametisse peadirektor ning kümme osakonnajuhatajat. Kõigis konkursikuulutustes peale ühe oli suurte tähtedega kirjas, et ametikohad asuvad Tallinnas. Haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Robert Lippin selgitab, et alapealkirja "Oluline info" all taheti lihtsalt ära märkida, et ühendameti juriidiline aadress on Tallinnas.

"Tegelikult ei ole ei ministeeriumi ega uue ühendameti jaoks oluline, kus inimene tegelikult elab ja kust ta oma tööd teeb. Me oleme harjunud kaugtööga, oleme harjunud kasutama erinevaid videolahendusi. Töö tegelik asupaik ei ole meie jaoks oluline," ütles Lippin.

Juriidiliselt peaks Tallinnas asuma ka rahvusvahelistumise osakond – see ainus, kuhu kutsuti kandidaate nii Tallinnast kui Tartust.

"Seda ma ei oska täpselt kommenteerida, et mis oli see kaalutlus, et ühel puhul märgiti Tartu," sõnas Lippin.

Küll aga lisas ta, et tavaliselt, kui ministeerium enda töökuulutusi üles seab, niivõrd üheselt töökoha asukohta kirja ei panda. Haridus- ja teadusministeeriumi juriidiline aadress on teatavasti Tartus Munga tänaval.

"Me märgime kindlasti konkursi kuulutusse, et on kaugtöö võimalus ja inimene saab ise valida, kust ta seda kaugtööd teeb."

Haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmets on puhkusel, küll jõudis temaga kolmapäeval vestelda riigihaldusminister Jaak Aab.

"Haridus- ja teadusministeeriumi kantsler selgitas seda, et juhtimistasandi vastavad töökohad, mida tuleb umbes poole vähem, kui neid vähem oli, olid ka siiamaani Tallinnas. Ma mõistan muidugi ministeeriumi soovi leida need inimesed olemasolevate juhtide ja töötajate hulgast," kommenteeris Aab ja lisas, et iseenesest on haridus- ja teadusministeerium töökohtade Tallinnast väljaviimisel tubli ja värbabki inimesi üle Eesti.

"Nii et kui me vaatame seda saldot, siis tegelikult liigub ka haridus- ja teadusministeeriumi töökohti tegelikult rohkem Tallinnast välja."

Ühendameti juhtide värbamisest lubab ta rääkida haridus- ja teadusminister Mailis Repsiga.

"Tegelikult kuulutuste põhjal ikkagi oleks võinud võtta suurema ambitsiooni ja otsida osakonnajuhatajaid üle Eesti. Nii nagu meil on ka valitsuskabineti otsus, et kõikide uute kohtade peale kuulutatakse välja üle-eestiline värbamine."

Robert Lippin kinnitas siiski veelkord, et töökoha asukoht pandi kuulutusse ainult selleks, et märkida ühendameti juriidilist aadressi. Tegemist oli sisekonkursiga ehk uusi juhte otsitakse seniste asutuste ning haridus- ja teadusministeeriumi töötajate seast. Kusjuures ministeeriumi töökohtadest kaks kolmandikku on ametlikult Tartus. ERR küsis Lippinilt, ega niisugune töökuulutus tartlaste seas segadust võinud tekitada nii, et nad kandideerima ei hakanudki.

"Kuna tegemist oli sisekonkursiga, kus kandideerisid riigiasutuste töötajad, kellel tegelikult on pikaajaline kogemus kaugtöö osas ja kaugtöö on meil juurdunud ja sihtasutusel Innove on ka kaugtöömärgis, siis kellelegi ei tule üllatusena, et tehakse kaugtööd, aga loomulikult tuleb teatud juhtudel käia nii Tallinnas kui Tartus."

Lippin kinnitas, et edaspidi ühendametisse töötajaid otsides on ministeerium hoolsam.

"Me püüame jälgida, et me edaspidi konkursi kuulutustes oleks selgelt välja toodud, et me soosime kaugtööd ja ei pea asuma Tallinnas ega Tartus."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: