Saks taunib Tartu Ülikooli otsust Hiina-kriitiline postitus eemaldada

Foto: Priit Mürk/ERR

Välisministeeriumi kantsler Rainer Saks ei pea õigeks Tartu Ülikooli otsust eemaldada oma sotsiaalmeedialehelt Hongkongist pärit tudengite Hiina-kriitiline arvamusartikkel.

Kolmapäevases saates "Otse uudistemajast" küsis saatejuht Toomas Sildam Rainer Saksa käest, mida oleks ta kantslerina soovitanud Tartu Ülikoolile, kui nad oleksid küsinud nõu, kas eemaldada Hongkongist pärit üliõpilaste arvamusartikkel oma sotsiaalmeedia lehelt.

Saks vastas, et kantslerina ei oleks ta soovitanud midagi, sest ülikoolil on autonoomia. Aga nõu oleks ta andnud inimesena, kes on sündinud ja keskkooli lõpetanud nõukogude ajal.

"Minu jaoks tsenseerimine on üldse selline tegevus, et üks asi on viisakus — see mis on ajakirjanduseetika põhimõtted, see on nagu üks asi —, aga teine asi on üldse tsenseerida selliseid mõtteavaldusi, on minu jaoks natukene ... Ma leian, et see Eestis ei peaks niimoodi olema," selgitas Saks oma seisukohta.

Ametlik Eesti ehk Eesti Vabariigi valitsus ajab Saksa sõnul aga selgelt ühe-hiina-poliitikat, kuid lisas, et Hiina ümber keerlevad probleemid ei lase rahumeelseid koostööalaseid suhteid arendada.

"Meil on kurb vaadata seda, et Hiina rahvusvaheline prestiiž on muutunud viimase paari aasta jooksul eriti selgelt," viitas Saks riigi ümber võimendunud diskussioonidele, mis ei lase arendada häid kahepoolseid suhteid. Ta lisas, et kahjuks ei saa me ennast eraldada sellest, mida arvatakse laiemalt Euroopas.

"Loomulikult me ei taha sekkuda ühegi teise riigi siseasjadesse, aga meil on väga ebamugav arendada sügavuti Hiinaga majandussuhteid, kui tervikuna ei ole suhete raamistik Euroopa Liiduga hästi paigas ja selge," ütles Saks.

Hongkongist pärit Tartu Ülikooli tudengid Litman Huang ja Aubrey Yung selgitasid Tartu Ülikooli Facebooki lehel jagatud arvamusloos, miks nende kodus protestitakse ning lahkasid eelkõige mai lõpus Hiinas heaks kiidetud julgeolekuseadust, mis tähendab režiimi kriitikutele Hongkongis veel tõsisemaid tagajärgi.

Mõni tund pärast avaldamist kadus artikkel ülikooli eestikeelselt Facebooki lehelt. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: