Euroopa Komisjon võttis vastu EL-i majanduskasvu toetava maksupaketi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eurod.
Eurod. Autor/allikas: Marco Verch/Wikimedia Commons

Euroopa Komisjon võttis kolmapäeval vastu maksupaketi eesmärgiga tagada, et Euroopa Liidu (EL) maksupoliitika toetab Euroopa majanduse taastamist ja pikaajalist majanduskasvu.

Pakett põhineb kahel tugisambal, milleks on õiglus ja lihtsus. Komisjoni Eesti esinduse teatel on õiglane maksustamine jätkuvalt Euroopa Komisjoni peamine prioriteet avaliku sektori tulude kaitsmisel. 

Inimeste hüvanguks toimiva majanduse valdkonna juhtiv asepresident Valdis Dombrovskis ütles pressiteates, et liikmesriikidel on rohkem kui kunagi varem vaja kindlat maksutulu, et investeerida inimestesse ja ettevõtetesse, kes seda kõige rohkem vajavad.

"Samal ajal peame kõrvaldama maksutõkked ning lihtsustama EL-i ettevõtete innovatsiooni, investeerimist ja kasvu. Täna vastu võetud maksupakett viib meid õiges suunas ning aitab muuta maksustamise õiglasemaks, kasutajasõbralikumaks ja digitaalse maailmaga paremini kohandatuks," lisas Dombrovskis. 

Paketi eesmärk on muuta maksustamine õiglasemaks, tõhustades võitlust maksukuritarvituste vastu, piirates ebaõiglast maksukonkurentsi ja suurendades maksude läbipaistvust. Samal ajal keskendutakse selles maksueeskirjade ja -menetluste lihtsustamisele, et parandada ettevõtluskeskkonda kogu EL-is.

Ettevõtluskeskkonna parendamine hõlmab maksumaksjate maksutõkete ja halduskoormuse kõrvaldamist paljudes sektorites, et ettevõtjatel oleks lihtsam ühtsel turul jõudsalt areneda ja kasvada.

Maksupakett koosneb kolmest eraldiseisvast, kuid omavahel seotud algatusest. Neist esimeses, maksualases tegevuskavas, on esitatud 25 erinevat meedet, et muuta maksustamine lähiaastatel lihtsamaks, õiglasemaks ja tänapäevasele majandusele paremini vastavaks.

Need meetmed peaksid lihtsustama ausate maksumaksjate elu, kõrvaldades takistused igas etapis alates registrisse kandmisest kuni aruandluse, maksete, kontrolli ja vaidluste lahendamiseni. Tegevuskava peaks aitama liikmesriikidel ära kasutada andmete ja uute tehnoloogiate potentsiaali, et paremini võidelda maksupettuste vastu, parandada maksukuulekust ja vähendada halduskoormust.

Halduskoostööd käsitleva ettepaneku (DAC 7) kohaselt hakatakse EL-i maksustamise läbipaistvuse eeskirju kohaldama ka digiplatvormide suhtes, nii et ka need, kes teenivad raha kauba või teenuse müügist digiplatvormidel, maksavad õiglase osa maksudest.

DAC 7 ettepanekuga tagatakse, et liikmesriigid vahetavad automaatselt teavet tulude kohta, mida müüjad saavad digiplatvormidel ning tugevdatakse ja selgitatakse ka eeskirju muudes valdkondades, kus liikmesriigid teevad koostööd maksualaste kuritarvituste vastu võitlemisel, näiteks ühiste maksuauditite kaudu.

Hea maksuhaldustava kohta esitatud teatises keskendutakse õiglase maksustamise edendamisele ning ebaausa maksukonkurentsi vähendamisele EL-is ja rahvusvahelisel tasandil. Selleks teeb komisjon ettepaneku reformida käitumisjuhendit, milles käsitletakse maksukonkurentsi ja võideldakse kahjulike maksutavade vastu EL-is.

Samuti teeb komisjon ettepaneku täiustada maksualast koostööd mittetegevate jurisdiktsioonide EL-i loetelu, mis sisaldab kolmandaid riike, kes keelduvad järgimast rahvusvaheliselt kokkulepitud standardeid. See loetelu on seni julgustanud kolmandaid riike võtma vastu hea maksuhaldustava standardeid, kuid komisjoni hinnangul arenguruumi veel siiski on.

Teatises kirjeldatakse ka EL-i lähenemisviisi, mille alusel tehakse arenguriikidega maksustamisalast koostööd kooskõlas kestliku arengu tegevuskavaga aastani 2030.

Kolmapäeval vastu võetud pakett on lähiaastateks mõeldud tervikliku ja põhjaliku EL-i maksualase tegevuskava esimene osa. Komisjon töötab välja ka uue lähenemisviisi äriühingute maksustamisele 21. sajandil, et lahendada digimajanduse probleeme ja tagada, et kõik hargmaised ettevõtjad maksavad maksudest oma õiglase osa.

Komisjonil on kavas esitada rohelise kokkuleppe raames ettepanekud, tagamaks, et maksustamine toetaks EL-i eesmärki saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: