Pärnumaal avati renoveeritud Jakobsoni talumuuseum ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Carl Robert Jakobsoni talumuuseumis Kurgja külas avati pühapäeval renoveeritud elamu-saunahoone. Majas elas Jakobson koos perega viis aastat ja seal ta 1882. aastal ka suri.

Väike madal maja asub jõe kaldal ja selle ehitas Carl Robert Jakobson pärast seda, kui tal vanas talukohas teisel poole jõge saun maha põles. Uude kohta kolimise otsus oli juba varem tehtud ja mitu hoonetki ehitatud. Saun sai valmis 1877. aastal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kurgja perenaise Inge Sipelga sõnul hakkas Jakobson uut talukohta vaatama ning otsustas koha viljapuuaia järgi. "Kuna talul oleks ka viljapuuaed, siis see sobis kõige paremini, see asukoht," märkis ta.

Jakobson ei õnnestund ära oodata aega, kui valmib talu ruumikas peahoone, ta suri saunamajas 1882. aastal. Peahoone sai valmis mõni aasta hiljem.

SA Eesti Maaelumuuseumid juhatuse liige Merli Silla sõnul oli hiine hästi halvas seisus.

"Aga nüüd oleme saanud nii kaugele, et kõik on taastatud: uued põrandad, uued põrandalaagid, isegi seinad välja vahetatud osaliselt, uus katus ja korsten. On restaureeritud kõik see originaalmööbel, mis siin sauna sisustuseks on. Kõik on endine, nagu Jakobsoni aegne," rääkis ta.

"Midagi jäi ikka tegemata ka.  Me ise lootsime, et me saame renoveerida või restaureerida ka vana saunaahju. Aga kuna ta hetkel on sellises seisus, et me seda ei jõudnud, aga võib-olla, kui tulevikku vaadata, siis me jõuame ehk selle ka ära renoveerida," sõnas Sild.

Saunahoone renoveerimine läks maksma 61 000 eurot.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: