Ilm muutub uuel nädalal jahedamaks ja vihmaseks

Foto: Siim Lõvi /ERR

Ilm hakkab uuel nädalal muutuma. Esmaspäeval on ilm veel soe ja suvine, seejärel läheb sajusemaks, tuulisemaks ja jahedamaks.

Eesti taevas võis pühapäeva jooksul näha tugevat halonähtust. See tekib valguse murdumisel jääkristallidest koosnevatel pilvedel 22-kraadise peegeldumisnurgaga seotud haloringiga. Halo viitab ka sellele, et ilm hakkab lähiajal muutuma.

Halonähtust põhjustanud kõrge kihi pilved saabusid siia Venemaalt, sadu siin polnud, kuna Baltimaade peamiseks ilmakujundajaks oli jätkuvalt kõrgrõhuala. Kaugemal Venemaal põhjustas madalrõhkkond mitmel pool kuumas ja niiskes õhus äikesepilvede teket. Äikesepilvi arenes ka Poolas ja Balkanil.

Euroopa lääneserv on läbinud muutuse jahenemise suunas. Põhjuseks Norra merelt lähenev madalrõhuala, mille sajune pilvevöönd Skandinaaviast Kesk-Euroopani ulatus.

Eeloleval ööpäeval hakkab kõrgrõhuala Baltimaade kohal lagunema ning lähedal asuvad madalrõhkkonnad võimaldavad enam pilvede arengut kõrguste suunas. Kui hommikupoolik on Eestis veel sajuta, soe ja vaikne, siis päeva teises pooles on mitmele poole oodata hoovihma ja äikest.

Samal ajal areneb Skandinaavia kohal uus osatsüklon, mille järel on on Põhja-Euroopasse saabumas jahedam õhumass. Kontrastide tõttu sajab homme Norras ja Rootsis üsna laialdaselt äikesevihma.

Teisipäeval liigub pööris Soome suunas ning kannab äikesevihmadest ümbritsetud lohu üle Eesti. Seejärel peame leppima jahedama ilmaga. 

Eelolev öö on Eestis peamiselt sajuta. Tuul on muutlik ja nõrk. Sooja on 11 kuni 17 kraadi. Hommik püsib sajuta ning üsna vaikne, soojakraadid ulatuvad 19 kraadist 22 kraadini.

Päeval on sooja 21 kuni 27 kraadi, tekib aga pilvi, millest mitmed annavad hoovihma ning on äikeseoht. Valdav tuul on muutlik ja nõrk, kuid äikesega kaasneb tugevamaid tuuleiile.

Õhtu on vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Hoovihmapilvi jääb harvemaks. Tuul on nõrk ja muutliku suunaga. Sooja on 19 kuni 22 kraadi.  

Teisipäeval kannab madalrõhulohk üle Eesti hoovihmapilvi, mida saadab mitmel pool äike. Läände pöörduv tuul tugevneb. Öösel on sooja 12-18 kraadi, päeval jõuab õhk soojeneda Ida-Eestis enne sadu 25 kraadini, sajupilvede all langeb 20 kraadini ja madalamale.

Järgnevatel päevadel jääme enamjaolt sajuste ja tuuliste madalrõhulohkude teele. Sajuhoogude vahel on küll pause, kuid pikemad neist jäävad pimedale ajale. Õhutemperatuur on kerges languses. Öösiti on sooja 9..15, päevasel ajal 14-19 kraadi.    

Homme püsib Eesti kohal suvesoe õhk. Päeva teises pooles tuleb aga enam pilvi vaadelda ja jälgida nende arengut kõrguste suunas.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: