Eesti sai 65 aasta eest televisiooni soomlaste mõjutamiseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tallinna telestuudiost läks 65 aastat tagasi eetrisse esimene ametlik proovisaade. Kuna televiisoreid hakati müüma kõigest mõned nädalad varem, oli vaatajaid vähevõitu. Esimesel päeval näidati Nõukogude Eesti ringvaadet, mängufilmi "Andruse õnn", Gustav Ernesaks rääkis laulupeo ettevalmistamisest ning koor laulis "Tuljakut".

15-aastase koolipoisina televisooni sündi pealt näinud Peeter Vilborni sõnul polnud toona programm oluline, tähtis oli, et kodus näeks liikuvat pilti.

Kuigi esimese telesaate tulekust anti teada nii ajalehtedes kui ka raadios, oli vaatajaid üsna vähe, sest telereid hakati müüma alles 23. juunil ja nii on teada, et esimese saate eetrisse minnes oli terve Eesti peale vaid 238 televiisorit.

Paar päeva pärast esimest proovisaadet otsustas Vilbornide pere endale uudse pildimasina osta, mis maksis toona 1300 rubla.

"Paps oli niisuguses ametis, et raha tal oli, aga eks minu suur pealekäimine ja lükkamine ka aitas," rääkis raadioinsener ja üks esimesi ETV vaatajaid Peeter Vilborn. Kuna suurt huvi toona telerite vastu polnud, sai neid osta lihtsalt poodi sisse astudes.

Tallinn oli viies linn Nõukogude Liidus, kuhu rajati telestuudio ja seda suuresti tänu toonase võimu soovile soomlastele näidata, kui hea on elu nõukogudemaal. Värsked teleriomanikud nägid ainult Eesti saated.

"Siis ei olnud ju ühtegi teist programmi, sest Soome hakkas järgmine aasta, siis sai kohe hakata Soomet vaatama, aga need Kesktelevisoonid ja Leningradid tulid ju hiljem," rääkis Viborn. Nii nagu 1980ndatel, tuli ka 1956 pisut telerit täiustada, et oleks võimalik vaadata soome tudengite esimesi katsetusi kaugnägemise saadete tegemisel. Päris oma riikliku televisooni said soomlased alles 1958. aastal.

Vilborni sõnul polnud saadete sisu tema jaoks toona oluline, tähtis oli, et uudne masin pilti näitas. Elu hakkas nende peres käima saatekava järgi ja iga õhtu oli tuba rahvast täis, sest kulus mitu aastat kui televiisorid jõudsid pea igasse koju. Kel rahakott pildimasinale peale ei hakanud, tegi omale ise teleri.

"Mu enda telekas sai 1957 tehtud, sest see Zenit oli niisugune õnnetu, siis oli poest ju vabalt elemente ja pulki saada, kui natukene uitu oli ja oskust, siis sai tehtud," meenutas Vilborn. Kuna suuremaid kineskoope oli müügil, siis oli kodus tehtud teler suurema ekraaniga.

65 aastat Eesti Televisiooni vaadanud mehe arvates olid ETV hiigelajal 1980ndatel, praegu on ETV kolmest programmist tema vaieldamatu lemmik ETV2, kus näidatakse häid filme ja sarju, ka mitmed ETV+ saated meeldivad talle.
"Ma olen sateliidiinimene, mul on kodus 6000 kanalit, nii et see valik on tõesti suur, aga ETVst, eks kohalikud uudised, selline Eesti asi huvitaks. Aga praegu on ju kõike - Youtubed, internet, jumal küll, konkurents on väga kõva," tõdes mees.

ETV esimene saatepäev kestis kaks ja pool tundi. Esimene televaataja kiri saabus 7. augustil, kirjutaja soovis, et saateid oleks rohkem ja näidataks multifilme.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: