Ravimtaimede korjamiseks on praegu parim aeg ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Wikimedia Commons

Praegu on täies õies nii angervaks kui ka põdrakanep. Tegu on väärt ravimtaimedega, mida on lihtne ära tunda ja mida tasub talveks tallele panna just nüüd, nende õitsemise ajal.

Eestis pole vist paika, kus angervaksa ei kasva. Üksi loom peale kopra seda süüa ei taha, kuid Tallinna botaanikaaia vanemaedniku Marit Mäesaare sõnul on tegu suurepärase ravimtaimega.

"Temast tehtud tee, kui teha selline kerge tee, on mõnus ja tekitab unisust, seda võiks enne magamaminekut tarvitada. Aga kui teha selline kangem, viis minutit hoida, siis ta võiks olla ka hommikukohvi asemel," rääkis Mäesaar.

Mäesaare sõnul ei pruugi kange tee kõigile meeldida. "Sellepärast mina teengi pigem kergeid. Aga näiteks mu elukaaslasele meeldib sihuke mõnus tumepruun tee, siis angervaksa lõhn on kui maitse," ütles ta.

Tee tegemiseks tuleks valida võimalikult noor õisik. Ka on angervaks tuntud kui maksapuhastaja ning on abiks palaviku alandamisel, aga sellest saab teha siirupit.

"Üks kilo kuivatatud angervaksa vee sisse, hoida 24 tundi ja pärast seda ühe kilo suhkruga keeta ja temast saab ülimõnusa magusa siirupi," õpetas Mäesaar.

Hästi tuntud taimedest on praegu parim aeg naistepuna ja hobumadara korjamiseks. Hobumadaratee aitab liigese ja reumahaiguste korral. Liht-naistepuna õitest tehtud tee aitab nii depressiooni kui ka põletike korral ja leevendab valusid.

"Kui endal on näiteks mingid ravimid (peal), siis tasub perearstiga läbirääkida, sest naistepuna on tõesti hästi kange," märkis Mäesaar.

Viimastel aastatel on eestlaste seas hästi populaarseks saanud põdrakanep. Ravitee tegemiseks kasutatakse selle õisi ja ülemisi lehti, aga kui soovitakse lihtsalt maitsvat jooki, siis tuleb lehti enne tarvitamist fermenteerida.

Tallinna Ülikooli taimeökoloogia dotsent Tiina Elvisto selgitas, et põdrakanep on põletikuvastane ja on kindlaks tehtud, et sellel on ka mõõdukas vähivastane toime.

Parim aeg ravimtaimede korjamiseks on enne keskpäeva, kui kaste on läinud, aga päike pole veel liiga ere. Kindlasti tuleks vältida taimede korjamist maantee äärest.

"Tee pealt tuleb asfalditolm ja vanasti liikusid meie autod ringi niisuguse bensiiniga, kuhu oli lisatud pliid, mis on väga mürgine ja mis püsib siiamaani teede ääres. Raviteede puhul kehtib lihtne reegel – neid juuakse kahenädalase kuurina ja siis on vaja pausi pidada," rääkis Elvisto.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: