Vaidluskomisjon andis domeeninime keeleamet.ee tagasi riigile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Praegu avaneb keeleamet.ee lehel selline vaade.
Praegu avaneb keeleamet.ee lehel selline vaade. Autor/allikas: (Foto: ERR)

Eesti Interneti sihtasutuse domeenivaidluste komisjon otsustas anda veebruaris eraettevõtja nimele registreeritud domeeninime keeleamet.ee üle Eesti riigile.

Riigikogu kiitis 3. juunil heaks seadusemuudatused, millega saab keeleinspektsioonist 1. augustil keeleamet. Probleem tekkis aga sellest, et mõned kuud varem, tänavu 18. veebruaril oli Paides tegutsev ettevõte Pixest OÜ registreerinud domeeninime keeleamet.ee enda nimele. 11. juunil esitas keeleinspektsioon vaidlustusavalduse domeeninime Eesti riigile üleandmiseks.

Vaidlustaja leidis, et keeleamet tegutses Eestis perioodil 23. november 1990 kuni 31. detsember 1997, pärast mida nimetati see ümber keeleinspektsiooniks. Vaidlustaja hinnangul on alates 1. augustist tegutsema hakkav keeleamet keeleinspektsiooni ja viimase kaudu varasema keeleameti õigusjärglane.

"Keeleinspektsiooni ümber nimetamist keelametiks on ajakirjanduses käsitletud pika aja vältel, palju meediakajastusi ilmus 2019. aasta teises pooles, kui erakond Isamaa mõtet esitles ja 2020. aasta alguses, kui teemat käsitleti valitsuse pressikonverentsil."

Vaidlustaja hinnangul registreeris Pixest OÜ domeeninime keeleamet.ee tõenäoliselt ajakirjanduses avaldatud info alusel ning kasu saamise eesmärgil.

Ettevõte vastas, et sõnal "amet" on muid tähendusi peale valitsusasutuse, näiteks elukutse. Registreerija sõnul saab ta kasutada domeeninime keeleamet.ee näiteks koondades tööpakkumisi, mis on seotud keelte ja keelte õpetamisega.

Näitena tõi ettevõte, et Eestis on aastaid registreeritud ja kasutuses domeeninimi feministeerium.ee ja seal sisaldub selgelt valitsusasutusele viitav sõna "ministeerium". Kuna viidatud domeenime ei kasuta riik, ei saa ka keelata valitsusasutuste poolt kasutatavate nimeosade kasutamist domeeninimes.

Samuti leidis ettevõte, et nad ei ole avaldanud tahet domeeninime müüa või anda muul viisil üle, mistõttu ei ole nad registreerinud omeeninime kasu saamise eesmärgil.

Domeenivaidluste komisjon selgitas oma 20. juulil tehtud otsuses, et isegi kui domeeninimi on seaduslikult registreeritud, annab domeeninimesid puudutav regulatsioon võimaluse selle üle andmiseks. Seda juhul, kui nõudjal on varasem õigus ja kui domeeninime registreerinul puudub selleks õigus või õigustatud huvi või kui see on registreeritud või kasutusel pahauskselt.

Komisjoni hinnangul on keeleamet.ee puhul tegemist spetsiifilise domeeninimega, mis langeb täpselt kokku peagi loodava riigiasutuse nimega. Samuti pidi Pixest OÜ-l olema ettekujutus, et keeleamet.ee domeeninime vastu võib huvi tunda just vaidlustaja, et võtta see kasutusele keeleameti töös.

"Registreerides selle enne vaidlustajat omapoolse kavatsuseta domeeninime kasutamiseks, pidi registreerija mõistma, et see takistab vaidlustajal endal domeeninime registreerimast."

Komisjon tõi ka välja vastuolu Pixest OÜ selgituses, kus üheltpoolt rõhutati, et nad ei ole avaldanud tahet domeeninime riigile müüa, kuid teisalt märgivad, et domeeninimedega äritsemine on seaduslik tegevus ja et ootab vaidlustaja pöördumist, et leida "kompromisse" ja "lahendusi" "kauplemise teel".

Ülaltoodud põhjustel tegi domeenivaidluste komisjon otsuse anda domeeninimi keeleamet.ee üle Eesti Vabariigile (keeleinspektsiooni kaudu). Komisjoni otsus jõustub selle tegemise päeval (20. juuli). Eesti Interneti sihtasutus täidab otsuse pärast 14 kalendripäeva möödumist otsuse jõustumisest, välja arvatud juhul, kui registreerija teavitab kohtumenetluse algatamisest.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: