Alaskat tabas võimas maavärin

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Alaska poolsaare lähistel oli võimas maavärin Autor/allikas: SCANPIX/EPA

Alaska poolsaare lähistel leidis aset võimas maavärin magnituudiga 7,8, mille tõttu väljastati epitsentrist 300 kilomeetri raadiuses hiidlaine ohu hoiatus, teatas USA geoloogiateenistus (USGS). Hiljem hoiatus tühistati.

Maavärin leidis aset madalal merepinna all kohaliku aja järgi teisipäeva hilisõhtul kell 22.12 (Eesti aja järgi kolmapäeva hommikul kell 9.12).

Tõuke epitsenter asus osariigi suurimast linnast Anchorage'ist umbes 800 kilomeetri kaugusel edelas ning raskesti ligipääsetavast asustusest Perryville'ist sajakonna kilomeetri kaugusel kagus, teatas USGS.

"Maavärina esialgsete parameetrite järgi on ohtlikud hiidlained võimalikud rannikul, mis paiknevad maavärina epitsentrist 300 kilomeetri raadiuses," teatas Vaikse Ookeani Tsunamihoiatuskeskus.

Tsunamihoiatus jõustus Alaska poolsaarele ja Alaska lõunapoolsele rannikule.

Maavärinat oli tunda sadade kilomeetrite kaugusel.

"Voodi ja kardinad liikusid. Tundus nagu oleks väga pikk maavärin," ütles epitsentrist umbes 650 kilomeetri kaugusel asuva Alaska linna Homeri elanik maavärinaid jälgival veebiküljel msc-csem.org.

Alaska jääb seismiliselt aktiivsesse Vaikse ookeani niinimetatud tulerõngasse, kus maavärinad on sagedased ning kus võib sageli esineda ka hiidlaineohtu.

Alaskat tabas 1964. aasta märtsis ülivõimas maavärin magnituudiga 9,2, mis on võimsaim Põhja-Ameerikas registreeritud maavärin. See tõi endaga kaasa ulatuslikke purustusi Anchorage'is ja vallandas hiidlaine, mis tekitas kahjustusi Alaska lahe rannikualadel, aga ka USA läänerannikul ning Hawaii saartel.

Maavärina ja tekkinud hiidlaine tõttu suri enam kui 250 inimest.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: