Harjumaal avati Eesti esimene dementsussõbralik kodu eakatele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kolmapäeval avati Lääne-Harju vallas Eesti esimene dementsussõbralik kodu eakatele. Benita kodu juurdeehituses on 49 kohta, kokku on Eestis 21 tuhat dementsusega inimest, kellest enamikku hooldatakse kodudes.

Dementsus on sündroom, mis kahjustab inimese intellektuaalseid võimeid, halveneb mälu ja toimetulekuoskused. Dementse eaka hooldamine eeldab tavapärasest suuremat abistamist, sest ta võib olla unustanud ka igapäevatoimingud, näiteks mida teha hambaharjaga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Arhitekt Ra Luhse ja sisekujundaja Sirje Kadalipu koostöös sündinud dementsete kodus on mõeldud, kuidas ennetada olukordi, mis dementsusega kaasas käivad. Näiteks kodust lahkumist ja kadumist.

"Meil on selline vahva välisuks, et sinna osakonna ukse peale on kleebitud siis raamaturiiul, sest dementsusega inimestel peaks ära kaduma 3D vaade, neil muutubki 2D-ks ja nemad ei saa aru, kas see on tavaline raamaturiiul või see on kleebis," kirjeldas Benita Kodu juhatuse liige Marilin Vaksman hooldekodu eripärasid.

Dementsusega inimene mäletab asju kaugemast minevikust ja kui tahab minna bussiga omi minevikuasju ajama, hooldekodus ta saabki bussipeatuses bussi oodata. Esimesele korrusel on selleks tehtud linnaliini ja teisele maaliini bussipeatus.

Kolmnurkse plaaniga kodus on tegelustoad, väike teatrikohvik, teraapiaruumid, robotlemmikloomad ja väljas aed.

Dementsuse Kompetentsikeskuse tegevjuht MIRET TUURi sõnul võib dementsus tagada ükskõik keda, kuid suurim risk on eakus. "Varajast alzheimerit on, kus võibki see juba välja lüüa 40 pluss, aga rohkem need sümptomid avalduvad, kui inimesed on 60 aastat ja vanemad."

Tuur rääkis, et dementsusega inimesi on Eestis 21 000, kuid neid keda dementsus puudutab, on kordi rohkem, kui pereliikmed juurde arvata.

Sotsiaalministeeriumi asekantsler Rait Kuuse sõnul on enamik dementsuse diagnoosiga inimesi oma kodudes. "Meil hooldekodudes inimesi on seal no ütleme aasta jooksul käib läbi seal kümne tuhande ringis, neid inimesi on natukene peale, et tegelikult enamus on ikkagi kodudes. Ka siin on spetsialistid rääkinud seda, et see probleem ise on aladiagnoositud,"

Kuuse ütles, et eelmisel aastal toetas Sotsiaalministeerium pooleteise miljoni euroga hooldekodudes  800 koha kohandamist dementsussündroomiga inimestele ning lisaks 200 uue koha loomist. Et enamik on kodudes tuleb kohalikel omavalitsustel pakkuda neile häid ja kvaliteetseid koduteenuseid, lisas ta.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: