Pompeo: Balti riikide inkorporeerimine oli kuritegu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

USA välisminister Mike Pompeo.
USA välisminister Mike Pompeo. Autor/allikas: SCANPIX / X80003

USA välisminister Mike Pompeo nimetas Wellesi deklaratsiooni 80. aastapäeva puhul tehtud avalduses Balti riikide inkorporeerimist Nõukogude Liidu koosseisu kriminaalseks aktiks ning avaldas samas toetust ka Venemaa agressiooni alla sattunud Ukrainale ja Gruusiale.

Rahvusringhääling avaldab alljärgnevalt Pompeo avalduse teksti tõlke.

"Wellesi deklaratsioon on USA välispoliitikas ja sõprussuhetes Eesti, Läti ja Leedu rahvastega uhke hetk. Ühendriigid keeldusid 80 aastat tagasi tunnustamast Balti riikide illegaalset inkorporeerimist Nõukogude Liidu koosseisu. Nõukogude Liidu kriminaalne akt sai teoks tänu Molotov-Ribbentropi pakti salaprotokollide sõlmimisele Natsi-Saksamaaga 1939. aasta augustis. Aastakümneid kestnud Nõukogude okupatsiooni ja sundassimilatsiooni katsete ajal ei loobunud Ühendriigid kunagi Balti riikide suveräänsuse tunnustamisest. Nende süngete päevade ajal ei kaotanud Eesti, Läti ja Leedu rahvad kunagi lootust, et Nõukogude "rahvaste vangla" väravad ükskord avanevad; seda ei kaotanud ka Ühendriigid.

Welles'i deklaratsioon ei ole lihtsalt ajalooline artefakt. Nii nagu Ühendriigid ei tunnistanud kunagi Balti riikide sunnitud inkorporeerimist Nõukogude Liitu, nii ei aktsepteeri USA kunagi ka Venemaa rünnakut Ukraina ja Gruusia suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse vastu, mis pandi toime Krimmi annekteerimise kaudu, Venemaa toetusega Ida-Ukraina olukorda destabiliseerivatele võitlejatele või Abhaasia ja Lõuna-Osseetia okupeerimisega.

Ameerika Ühendriikide partnerlus Eesti, Läti ja Leeduga põhineb meie ühisel pühendumisel demokrataiale, inimõigustele ja õigusriigile. Täna nagu alati oleme me kindlalt valmis tunnustama kõikide riikide suveräänsust, territoriaalset terviklikkust ja poliitilist iseseisvust. Ma ühinen Eesti, Läti ja Leedu valitsuste ja rahvastega selle päeva mälestamisel, kinnitades meie liitlassuhteid ja demokraatlikku partnerlust ning tulevikus jätkuvat lähedast koostööd."

USA välisministri kohusetäitja Sumner Wellesi järgi nime saanud Wellesi deklaratsiooniga mõistsid Ameerika Ühendriigid 1940. aasta 23. juulil hukka Balti riikide okupeerimise ja liitmise Nõukogude Liiduga.

Kolme Balti riigi välisministrid ja Pompeo tegid selle puhul ka ühisavalduse.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: