Läti omandas kontrolli gaasivõrgu ja -hoiustamisfirmas

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Läri maa-alune gaasihoidla Incukalnsis. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Läti riigile kuuluv energia süsteemihaldur AS Augstsprieguma tīkls (AST) ostis Vene gaasifirmalt Gazprom 34,1 protsenti gaasitranspordiettevõtte Conexus Baltic Grid aktsiatest, millega sai ettevõtte oma kontrolli alla. AST-le kuulub nüüd 68,46 protsenti Conexuse aktsiatest, vahendas Läti ringhääling lsm.lv majandusministeeriumi teadet.

"See tehing kindlustab riigi täieliku kontrolli Läti gaasitranspordi süsteemi üle, tugevdades riigi energiajulgeolekut ja edendades gaasisüsteemi arendamist vastavalt riigi energiapoliitika sihtidele," teatas majandusministeerium lsm.lv vahendusel.

Osaluste muutumise järel hakkab Conexus Baltic Gridi juhtimist korraldama riigiettevõte AST koos ettevõttes 29,06-protsendist omava ettevõttega MM Infrastructure Investments Europe Limited ja 2,48-protsendise osalusega väikeomanikega.

Gazprom korraldas oksjoni oma osaluse müügiks eelmise aasta detsembris, kuid Läti riik selles ei osalenud. Siis kasutas valitsus Läti seadust, mis annab talle eelisostuõiguse ning valitsus otsustas kokkuleppel Gazpromiga aktsiate omandamise tänavu mais. Tehingu hinda ei avalikustatud.

Läti majandusministeeriumi energiaturu ja -taristu osakonna direktor Edijs Šaicans ütles, et otsus Gazpromi osaluse omandamiseks tehti lähtudes asjaoludest ja avalikust huvist.

Conexus Baltic Grid on gaasitranspordi ja -hoiustamise ettevõte, mis tegutseb Lätis, Eestis ja Soomes. Läti energiaseaduse ning Euroopa Liidu gaasituru liberaliseerimise nõude kohaselt peab Conexus olema õiguslikult sõltumatu gaasi tarnijatest ja müüjatest.

Riigiettevõte AST omandas juba 2017. aasta detsembris Conexuses 18,31-protsendist osalust omanud Saksa Uniper Ruhrgas International GmbH-le kuulunud aktsiad ning pärast seda ka 16,05-protsendise osaluse, mis kuulus ettevõttele Itera Latvija.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: