TÜ saab riigilt raha reovee analüüsil põhineva COVID-19 seireks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Koroonaviirus.
Koroonaviirus. Autor/allikas: Pixabay

Haridus- ja teadusministeerium plaanib anda Tartu Ülikoolile ligi 870 000 euro suuruse sihttoetuse reovee analüüsil põhineva SARS-COV-2 eelhoiatuse seiresüsteemi käivitamiseks ja elluviimiseks.

Reovee analüüsil põhinev eelhoiatuse seiresüsteem hõlmaks regulaarset baasseiret kõigis Eesti maakonnakeskustes ja üle 10 000 elanikuga linnades. Samuti riskiseiret kuni 70 kõige kriitilisema objekti juures, sh rahvusvahelised ühenduspunktid: lennujaam, sadam, bussijaam, piiripunktid ja valitud kohalikud objektid ning baastaseme olulise kõrvalekalde korral positiivse signaali täppisseiret.

Seiresüsteemi täpne maksumus on 868 121 eurot. See makstaks Tartu Ülikoolile teadus- ja arendustegevuse sihttoetusena, mis on riigieelarvest vajaduse korral määratav täiendav toetus riigi strateegilistest eesmärkidest tulenevaks teadus- ja arendustegevuseks ning sellega kaasnevateks tegevusteks.

Näiteks Soomes ja Austraalias on reovee seire tulemusi edukalt kasutatud ka narkootikumide (nt amfetamiin, kokaiin, metamfetamiin) leviku ulatuse hindamiseks.

Üle-euroopaline reovee seire töörühm (SCORE) on seiranud narkootikumide levikut 19 Euroopa suurlinnas. Eestis narkootikumide seiret reoveest seni piloteeritud ei ole, kuid eelduslikult on see võimalik. Sellisel juhul lisandub uuringule täiendavate analüüside kulu sobiva metoodika testimiseks Eesti oludes ja narkootikumide olemasolu ja kontsentratsiooni hindamiseks. Proovide kogumise kulu oluliselt ei muutuks.

Eestis on narkootiliste ainete analüüsidega tegelenud Tervise Arengu Instituut ning uuringupartnerina kaasataks ka nemad.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: