Tervisehädadega sohver võib tulevikus juhiloast enneaegselt ilma jääda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Vanemaealised inimesed põhjustavad aina enam liiklusõnnetusi ning kuigi perearstide sõnul on olukordi, kus inimesel tuleks autojuhiloa jaoks vajalik tervisetõend enneaegselt peatada, siis praegu selleks võimalus puudub. Sotsiaalministeerium loodab olukorra lahenduseni jõuda järgmise aasta jooksul.

Viimase viie aasta jooksul on pensioniealiste põhjustatud õnnetuste arv pidevalt kasvanud ligi 10 protsenti aasta kohta. Kui 2016. aastal oli 65-aastaseid ja vanemaid liiklusõnnetuse põhjustajaid 2505, siis 2019. aastal tõusis see arv 3330 inimeseni.

"Vaadates nüüd liikluskindlustusjuhtumite statistikat ja arvestades, et meie Eesti rahvastik pidevalt vananeb, siis on tõenäoliselt õige aeg üle vaadata ekspertide poolt nii see kontrolli metoodika kui siis ka sagedus," rääkis liikluskindlustuse fondi kahjuennetuse valdkonna juht Ülli Reimets.

Mootorsõidukijuht peab läbima tervisekontrolli üldjuhul iga kümne aasta järel. 65-aastased ja vanemad iga viie aasta tagant, kui arst teisiti ei otsusta. Kuigi mootorsõiduki juhtimiseks peab sõitjal olema kehtiv tervisetõend, satuvad liiklusesse ka need, kellel vajalik tõend puudub.

"Üks mu vanem patsient, kes noh, ütleme niimoodi, et vaevu kõndis ja ka tema kuulmise, nägemise võimekus oli suhteliselt tagasihoidlik ja reaktsioonikiirus enam kui aeglane, et meil oli väga kurb vestlus temale, kuidas ta nagu autoga enam sõita ei tohi. Aaga ta ütles, et ükspuha, et ma sõidan ikkagi edasi," kirjeldas Eesti Perearstide Seltsi juhatuse esinaine Le Vallikivi.

Kord juba määratud tervisetõendit ei saa aga praegu ootamatute asjaolude korral peatada.

"Me ei saa muuta teise arsti otsust, me ei saa seda ennetähtaegselt lõpetada ja kui inimesel on tekkinud mingisugune selline terviseseisund, mis praktiliselt üleöö võib muuta ta iseendale ja teistele ohtlikuks, siis meil praegusel hetkel puudub võimalus tegelikult see inimene nagu liiklusest kõrvaldada," rääkis Vallikivi.

Vallikivi sõnul võiks arstidel olla õigus ootamatute terviserikete korral inimese juhtimisõigus peatada. Sotsiaalministeeriumi sõnul muutub olukord järgmise aasta jooksul.

"Me tõesti töötame selle kallal, et see info nendest diagnoosidest, mis välistavad siis inimesel auto juhtimise, liiguks palju kiiremini ja automaatselt maanteeametisse ja on võimalik siis selle info alusel ka maanteametis juhtimisõigus peatada," ütles sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna juhataja Agris Koppel.

Samas on vanemaealiste põhjustatud liiklusõnnetuste osakaal siiski veel märgatavalt väiksem kui nende osakaal liikluses.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: