Riik plaanib omanikuta kinnisvara tõttu korrastada pärimisseadust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Notaribüroo
Notaribüroo Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Inimese surma korral liigub tema vara surma hetkest edasi pärijatele, kinnistusraamatusse jäävad need muudatused sageli aga kandmata. Justiitsministeerium töötab välja eelnõu pärimismenetluse lõppedes sissekannete kohustuslikuks muutmiseks.

Inimese surma hetkel liigub tema pärand edasi ning kui sinna hulka kuulub ka kinnisvara, siis on selle omanikuks saanud pärija. Siiski ei ole koheselt selge, kes lahkunu pärijad on ning see selgitatakse välja notariaalses pärimismenetluses. Kanne kinnistusraamatus parandatakse aga uue omaniku avalduse alusel.

Seega on kinnistusraamatus ligi 10 000 objekti, mille puhul on pärimismenetlus läbi viidud, kuid kinnistusraamatu sissekanne jäänud muutmata.

Põhjuseid, miks kinnistusraamatu kandeid ei parandata, võib olla mitmeid. Näiteks ei pruugi pärijad teada, et kinnistusraamatu andmete parandamine ei ole automaatne osa pärimismenetlusest. Võib juhtuda, et pärija lihtsalt ei oska kinnistuportaalis muudatust teha. Ei ole välistatud, et mõned pärijad väldivad seda tahtlikult.

Nimetatud lünk mõjutab kinnistusraamatu õiguskindlust, ühtlasi ei saa riik õige omanikute kinnisvaralt koguda maamaksu. Justiitsministeerium on välja töötamas eelnõu, millega soovib probleemi lahendada.

Kinnistusraamatu andmete parandamine võib pärijale olla ka liiga kulukas, kuna selle eest tuleb tasuda täiendav notaritasu. Osa kandeid võib aga jääda parandamata ka seetõttu, et ei ole võimalik saada mõne pärija või üleelanud abikaasa tahteavaldust omandiõiguse tunnistuse tõestamiseks ning selle saamist ei ole hagetud ka kohtus.

Justiitsministeeriumi ettepaneku kohaselt tuleks seni kehtinud õigusaktide sõnastust muuta nii, et notaril tekiks kohustus pärimismenetluse lõppedes esitada kinnisasja omaniku muutmise kandeavaldus kinnistusosakonnale.

Notaritasu probleemi lahendamiseks pakub riik välja fikseeritud tasu määramist, sellisel puhul tasu mittenõudmist või tänase regulatsiooni säilitamist ehk tehinguväärtuse alusel arvutatud tasu.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: