Poola kaalub Istanbuli konventsioonist lahkumist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Protest Varssavis. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/RADEK PIETRUSZKA

Poola kaalub Istanbuli konventsioonist lahkumist, kuna mõned osad sellest lähevad vastuollu riigi väärtustega.

Poola ratifitseeris naitsevastase vägivalla ja perevägivalla ennetamise ja tõkestamise konventsiooni 2015. aastal, kui võimul oli eelmine valitsus.

Valitsev konservatiivne Õiguse ja Õigluse partei (PiS) on andnud märku, et Varssavi võib konventsioonist lahkuda, väites, et riigi oma seadused on naiste kaitsmisel tõhusamad.

Poola justiitsminister Zbigniew Ziobro plaanib pidada konventsiooni teemal pressikonverentsi. Konventsiooni kohaselt ei tohi traditsioone, kultuuri ega religiooni kasutada naistevastase vägivalla õigustusena.

WHO andmete kohaselt on koduvägivalla kriisitelefonidele tehtud kõnede arv pandeemia ajal Euroopas kasvanud ligi 60 protsenti.

"Konventsioon sisaldab ohtlikku ideoloogilist kihti, mis on vastuolus Poola põhiseadusliku korraga," ütles Poola riigivara ministri asetäitja Janusz Kowalski.

Kowalski sõnul tuleb tema erakonna ja justiitsministeeriumi hinnangul Istanbuli konventsioonist lahti öelda.

Reede õhtul protesteerisid Varssavis tuhanded naised valitsuse plaani vastu. Protesteerijate sõnul on konventsioonist loobumise tagajärjeks koduvägivalla legaliseerimine.

Konventsiooni ei ole ratifitseerinud kuus sellele alla kirjutanud Euroopa Liidu riiki, nende hulka kuuluvad Ungari, Bulgaaria, Tšehhi, Slovakkia, Läti ja Leedu.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: