Poola valitsuspartei kaugendas end Istanbuli konventsioonist väljumise plaanist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Poola naised valitsuse plaanide vastu protesteerimas. Autor/allikas: SCANPIX/ETA/RADEK PIETRUSZKA

Poola valitsev konservatiivne Õiguse ja Õigluse partei (PiS) kaugendas end justiitsministri ettepanekust väljuda Istanbuli konventsioonist, öeldes, et kogu koalitsioon seda ettepanekut ei toeta.

PiS ja tema koalitsioonipartnerid on varasemalt kritiseerinud naistevastase vägivalla ja perevägivalla ennetamise ja tõkestamise konventsiooni, öeldes, et see on liiga liberaalne. Erakond ei ole seni esitanud ettepanekuid konventsioonist väljumiseks, vahendas Reuters.

Laupäeval ütles justiitsminister Zbigniew Ziobro, et tema ministeerium saadab töö- ja pereministeeriumile esmaspäeval palve algatada protsess konventsioonist lahkumiseks.

Ziobro sõnul on Poolal piisavalt juriidilisi võimalusi kaitsta koduvägivalla ohvreid ja konventsioon rikub lapsevanemate õigusi, kohustades koole õpetama lapsi soo teemal.

Pühapäeval astusid PiSi ametnikud sammu tagasi. "Otsuseid ei ole langetatud. See ei ole meie ühine seisukoht. Ministril on mõned mõtted. Kui ta esitab oma ettepaneku, siis me analüüsime seda," ütles PiSi kõneisik Anita Czerwinska.

Valitsuse pressiesindaja Piotr Mülleri sõnul ei ole valitsuskabinet konventsiooni üle otsust langetanud.

Konventsioonist lahkumine oleks järjekordne tüliõun suhetes Poola ja Euroopa Liidu vahel, mis on olnud PiSi poliitikate osas kriitiline, EL-i hinnangul õõnestavad need demokraatiat.

PiS on eelmise valitsuse ajal ratifitseeritud konventsiooni pikalt kritiseerinud. Valitsuse teatel on konventsioon kiriku suhtes lugupidamatu ja nõuab koolides liberaalse sotsiaalpoliitika õpetamist.

Veel ei ole selge, mis võib valitsuse lõplik otsus olla. PiS on varasemalt mõned sarnased ettepanekud tagasi võtnud, sealjuures ka projekti kitsendada niigi piiravaid abordiseadusi.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: