Tuuled sel nädalavahetusel sinivetikat Tallinna randadesse ei puhunud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Priit Mürk/ERR

Sinivetikad pühapäevast rannailma Tallinna randades ei rikkunud, mitmes rannas lehvis aga kollane lipp eelkõige jaheda veetemperatuuri pärast. Sinivetikas on merel endiselt olemas, kuid tingimused ei soosinud selle kallastele tulemist.

Pirita rannas nautisid inimesed pühapäeval ilusat ilma ja paljud käisid ka 18-kraadises vees, kuigi rannas lehvis kollane lipp, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Veetemperatuur on madal ja sinivetika oht on, siin on vesi puhas, aga poide juures on juba vesi must, me kardame, et sinivetikas on veel rannas. Ja punast ei pannud, sest otseselt kaldal seda näha ei ole," rääkis vetelpäästja Kermo Sepp.

Nädala eest oli sinivetikaid võimalik kaldalt märgata, kuid sel nädalavahetusel paistis vesi selge.

Terviseameti kommunikatsioonijuht Simmo Saare sõnul sinevetikad tulevad ja lähevad olenevalt tuulest. "Tavaliselt see suur sinivetika kogum asub avamerel ja siis soodsate tuulte mõjul tuleb ta randa ja kui tuule suund muutub, siis sinivetikas liigub sinna, kust ta tuli."

"Sinivetikaid on paartuhat erinevat liiki ja ainult mõned neist toodavad toksiine ja ka need mitte alati," ütles Saar.

Eesti Maaülikooli hüdrobioloogia ja kalanduse õppetoolil juhataja Kalle Olli sõnul on vaja sinivetika ohtlikkuse tuvastamiseks teha laboris toksiinianalüüs, mis võtab mõne päeva. "Seetõttu peavad inimesed olema ise ettevaatlikud ja võimalusel mitte minema sogasesse või kopitanud lõhnaga vette ujuma.

Saare sõnul on sinivetika riskirühmad lapsed, vanurid ja krooniliste haigustega inimesed. "Eriti ohtlik on ta tõesti loomadele, sest kui koer ujub vees, siis mida ta teeb pärast, ta lakub ennast ja sinivetika puhul peamine mürgistus saadakse suukaudselt," märkis ta.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: