SKA hinnangul on hooldekodud koroona teiseks laineks valmis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Lihula hooldekodu eriolukorra ajal
Lihula hooldekodu eriolukorra ajal Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Sotsiaalkindlustusamet usub, et hooldekodud on koroonaviiruse potentsiaalseks teiseks laineks valmis.

Valitsuse teatel läheb sügisest käiku isikukaitsevahendite 1+1 reegel. See tähendab, et ühe kuu varu peab tundlikel asutustel, nagu hooldekodudel ja haiglatel, endal olema ning teise kuu varustab vajadusel riik.

Sotsiaakindlustusameti kvaliteediosakonna juht Raivo Sults usub, et hooldekodudes on kuu jagu isikukaitsevahendite varu olemas.

"Me ei ole seda keskselt uurinud, et iga hooldekodu käest küsida, aga ma usun, et on," rääkis Sults.

"Eriolukorras seisnesid peamised raskused selles, et vahendeid ei olnud saada ja küsimus polnud selles, et hooldekodud ei tahtnud neid hankida või et nad oleksid pidanud seda vähetähtsaks või rahaliselt liiga koormavaks. Küsimus oli selles, et neid lihtsalt ei olnud saada. Täna on need turul kättesaadavad. Umbes kümne hooldekodu käest me oleme ikkagi küsinud ja seal ei ole küsimust, hooldekodud peavad seda tähtsaks ja teadlikkus on tõusnud."

Selle kohta, kas kõigis Eesti 187 üldhooldekodus on piisavalt personali, ei oska Sults täpset vastust öelda.

"Kindlasti on hooldekodusid, kus personaliga pole mingit muret ja ka asendused on läbi mõeldud. Samas ilmselt on ka hooldekodusid, kus see pole nii hästi läbi mõeldud ja kus personaliga võib olla seis natuke kriitilisem. Tegelikult on see hooldekodu juhi ja omaniku vastutus, kuidas enda tööd nii korraldada, et kriitiline hulk töötajaid oleks olemas, olenemata sellest, kas on viirus või mingi muu ettenägematu asjaolu, mis inimesed töölt eemale viib," selgitas Sults.

Sultsi sõnul oli koroonakriisi ajal hea algatus ka infektsioonivolinike kaasamine, kes aitasid hooldekodudes vahendite kasutamise oskust tõsta.

Infektsioonivolinik on meditsiinitaustaga inimene, kes käis hooldekodusid viiruse tõkestamise ja isikukaitsevahendite kasutamise osas nõustamas.

"See oli väga tähtis, et tõsta just hooldekodude või seal töötavate inimeste teadlikkust. Kui sul pole meditsiinitausta ja sa ei puutu iga päev selliste asjadega kokku, siis teadlikkus on see nõrk koht. Täna on sellega tegelikult ja hooldekodud on väga rahul," rääkis Sults.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: