Riik otsib meetodit mee päritolu tuvastamiseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

President Kersti Kaljulaid Kadriorus presidendi kantselei ees mett võtmas
President Kersti Kaljulaid Kadriorus presidendi kantselei ees mett võtmas Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Maaeluministeerium otsib partnerit, kes kirjeldaks kolme aastaga ära Eesti mee profiili. Niisuguse profiiliga saaks võrrelda kõiki müügile toodud mesi ja kindlaks teha, ega kodumaisena reklaamitud kaup hoopis välismaine ole.

Läinud aastal tõstis veterinaar- ja toiduamet mee päritolu kontrollimise fookusesse. Ameti toiduosakonna peaspetsialist Melre Laurimaa rääkis, et septembrist novembrini kontrolliti 97 ettevõtet.

"Kontrolliti, kas toodetud, sealhulgas sisseostetud mee kogus on vastavuses turule viidud ja ettevõttes ladustatava mee kogusega, kontrolliti saatedokumente ja nende vastavust nõuetele. Ja antud kontrollide tulemusena ei avastatud mitte ühelgi juhul, et oleks toimunud mee päritolu võltsimist," ütles Laurimaa.

Kas Eesti ettevõtjad on väga ausad või jääb dokumentide kontrollimisest lihtsalt väheks, on keeruline öelda. Merle Laurimaa märkis, et amet loodab esimest. Samas lisas ta, et kui mee päritolu väljaselgitamiseks oleks mõni veel täpsem võimalus, tuleks see kindlasti kasuks.

Ka maaeluministeeriumi toidu üldnõuete büroo peaspetsialist Külli Suurvarik ütles, et dokumentidega käib kaasas võltsimisoht. Sestap kuulutas ministeerium välja riigihanke, et leida kodumaise mee tuvastamiseks kindlam meetod. Ta selgitab, et esmalt tuleb hanke võitjal ära kirjeldada, kuidas, kust ja millal koguda kokku vähemalt nelisada Eesti mee proovi.

"Me tahaksime, et arvestataks võimalikult palju Eesti meele iseloomulikke aspekte. Ja see võib tähendada ka seda, et tuleks arvestada näiteks võimalikku ilmastiku mõju. Eri aastatel on suved erinevad, kas on kuiv või vihmane suvi," rääkis Suurvarik.

Sestap võib proovide kogumine võtta vähemalt kaks aastat.

"Pärast seda läheksid need proovid analüüsimisele Eesti meele iseloomulike näitajate tuvastamiseks."

Niimoodi peaks selgeks saama Eesti mee profiil või niinimetatud sõrmejälg. Missuguseid näitajaid selle profiili koostamisel täpselt aluseks võetakse, see on juba hanke võitja otsustaja. Külli Suurvarik ütles, et teadustöödes on kirjeldatud mitmeid erinevaid võimalusi.

"Aminohappeid on uuritud, võimalik, et saab ka DNA põhjal midagi, võib-olla on võimalik mingite metallide põhjal tuvastada."

Võltsitud dokumentidega mesi on mureks paljudes maailma riikides. Merle Laurimaa tõdes, et mee geograafilist päritolu välja selgitada pole lihtne ja kõigil meetoditel on oma miinused.

"Ma tean, et Küpros kasutab Küprose mee geograafilise päritolu kindlakstegemiseks tuumamagnetresonantsi meetodit. Teiste liikmesriikide kohta mul info puudub," ütles Laurimaa.

Ettevõte, mis Eestile sobiliku meetodi välja töötab, peab ka näitama, kui täpne see on. Kui lahendus on piisavalt tõhus, saab sama ettevõte riigile ka mee päritolu kontrollimise teenust pakkuda.

"Praegu on niiviisi mõeldud, et proovide võtmiseks ja nende päritolunäitajate väljaselgitamiseks kuluks umbes kolm aastat ja pärast seda oleks viieaastane laboriteenuse ostmine," ütles Suurvarik.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: