Kaupmeeste hinnangul ei pruugi edukas suvi kevadega tulnud miinust korvata

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Pärast kevadet, kui suured kaubanduskeskused olid koroonaviiruse leviku tõttu mõnda aega suletud, on inimesed asunud taas rohkem sisseoste tegema. Edukas suvi ei pruugi kaupmeeste sõnul aga korvata kevadega tulnud miinust.

Eriolukorra ajal langenud jaekaubandusettevõtete tulu on suve algusega taas tõusu teel. Eelmise aasta juuniga võrreldes on tulu seitse protsenti suurem, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tartu Lõunakeskuse külastajate arv kukkus aprillikuus 70 protsenti, samas mahus kannatas ka käive. Kui juunist on näha endise seisu taastumist, sõltub see siiski valdkonnast.

"Näha on, et teatud valdkondades on langus väiksem, teatud valdkondades suurem. Kõikumine ja skaala on kindlasti hästi suur. Näiteks meelelahutus, kino, toitlustus, turismisektor, reisikohvrite tarvikud - need poed on suuremas miinuses. Aga samas elektroonika, spordikaubad, vabaajakaubad, rõivad on suuremas plussis," selgitas Lõunakeskuse tegevjuht Marju Jeedas.

Ülemiste keskuse direktor Guido Pärnits arvab, et suvi tuleb üsna hea. "Siin on võib-olla kaks põhjust. Üks on kindlasti see, et inimesed poolteist kuud olid võimaluseta korralikult osta, tarbida. Kindlasti oli see üks efekt, et uksed tehti jälle lahti ja inimesed said osta seda, mida nad enne osta ei saanud," rääkis Pärnits.

"Teine asi, mis võib-olla kestab läbi suve, on siiski see, et eestlased on kodus, /.../ suur osa rahast, mis tavasuvel viidi välismaale, ikkagi jääb Eestisse," lisas ta.

Mootorikütuse jaemüük pöördus samuti tõusule ning kasvas eelmise aasta juuniga võrreldes ühe protsendi. Tanklaketi Olerex kütuse müügitulu langes nii aprillis kui ka märtsis 30 protsenti. Juunist alates on läinud paremini kui möödunud aastal, aidanud on ka diislikütuse aktsiisilangus.

"Loodame, et vähemalt aasta teine pool jääb meil eelmise aasta tasemele, võib-olla väikese plussiga saame katta ka seda miinust, mis tekkis aasta esimese poolega," ütles Olerexi kütuse sisseostu- ja logistikajuht Anton Šafrostin.

Ülemiste keskuse direktori sõnul hea suvi üksi kevadet tasa ei tee. Siiski loodab Pärnits, et kui sügisel tuleb teine koroonaviiruse laine, on see leebem ning aasta lõpetatakse kasumiga.

"Kui võtta praegu jooksvaid numbreid näiteks Ülemiste baasil, siis me oleme ikka lõppude lõpuks miinuses, aga ma arvan, et aasta lõpus me oleme kenasti plussis jälle. Mitte sellises nagu kaupmehed või kaubanduskeskused eelarvestasid, aga ma arvan, et miinusesse kindlasti ei tohiks jääda," rääkis Pärnits.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: