Tänu masinatele mustsõstrad korjamata ei jää

Foto: ERR

Just praegu on mustsõstarde ja vaarikate valmimise kõrgaeg ning Kagu-Eestis käibki kibekiire marjakorjamine. Mustsõstrakasvatajad on Võrumaal tänavuse saagiga rahul ning tänu masinate kasutamise võimalusele marjad korjamata ei jää.

Viimastel aastatel on Võrumaal hakatud üha enam rajama marjaistandusi. Just mahepõllupidajate jaoks ei ole saagi suurus esmatähtis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mahedal kasvatusviisil saagid liiga kõrgeks ei saagi minna ja peab ülimalt õnnelik olema, kui ühelt hektarilt saab neli tonni. Sellel aastal jääb kahe tonni ringi. Ma ei ole päris täpselt kõiki numbreid kokku löönud. Üheksalt hektarilt olen umbes 17-18 tonni mustsõstart praegu korjanud," rääkis Timmo talu peremees Margus Timmo.

Meremäe asula lähistel Paloveere külas on mustsõstraistandus, kus on üle 18 000 mustsõstrapõõsa. Seal mustsõstraid korjanud pererahvas väidab, et tänavune saak on rahuldav ning nemad saavad enda jõududega marjakorjamisel hakkama.

"Tuleb rahul olla sellega, mis on. Loomulikult lootsime mõnevõrra suuremat saaki. Eks see maikuune lumesadu tegi ka meie istandusele oma negatiivse jälje. Sellised hilisemad sordid, nii et võib täitsa rahul olla. Keskmine saagikus tuleb meil pisut üle kahe tonni hektari pealt," rääkis Ostrova Mari juhatuse liige Neeme Tulp.

Setomaal on loonud marjakasvatajad oma ühistu ja rajanud külmutuslao, et korjatud marjad paremini säiliksid.

"Me oleme ise hakkama saanud. Me oleme loonud siin Setomaal oma marjakasvatusühistu, nii et ka ühistu liikmed käivad üksteisele abiks. Selline õlatunne on alati tunda. Erinevalt maasikakasvatamisest nõuab mustsõstrakorjamine maksimaalselt nelja inimest, erinevalt sellistest marjadest, mis nõuavad käsikorjet. Nii et saame valdavalt oma perekonnaga hakkama," rääkis Tulp.

Kagu-Eestis kasvatatud marju ostavad meelsasti kohalikud veinitootjad.

"Me kasutame tõesti oma käsitööveinide tootmiseks eestimaist toorainet ja eelkõige Võrumaa lähedalt. Nii palju, kui me oleme kuulnud, siis tänavune marjasaak on päris hea, mustõstrasaak on päris hea. Täna saabusid meile vaarikad Tedre talust, Otepäält ja nemad ütlesid ka, et saagi üle kurta ei saa," rääkis Uue-Saaluse Veinitalu perenaine Maris Kivistik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: