Suri Nobeli rahupreemia laureaat John Hume

{{1596449040000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/PA Wire/PA Images/Niall Carson

Esmaspäeval suri 84. eluaastal Põhja-Iirimaa poliitik John Hume, kes pälvis 1998. aastal oma rolli eest Põhja-Iirimaa rahuprotsessis Nobeli rahupreemia, teatas tema perekond.

"Teatame sügava kurbusega, et John lahkus täna hommikul pärast lühikest haigust," teatas perekond avalduses. "John oli abikaasa, isa, vanaisa, vanavanaisa ja vend. Ta oli väga armastatud ja tema kaotust tunneb rängalt kogu suguvõsa."

Perekonna teatel suri dementsust põdenud Hume Derry hooldekodus. 

Pikalt Põhja-Iirimaa Sotsiaaldemokraatlikku ja Tööparteid vedanud Hume oli vasakpoolne, katoliiklane ja rahvuslane. Kõiki neid väärtusi hindas ka Iiri iseseisvuslaste äärmuslikumaiks peetud partei Sinn Fein. Kuivõrd terroriorganisatsiooni Iiri Vabariiklik Armee peeti Sinn Feini sõjaliseks tiivaks, oli parteil küljes niivõrd tugev äärmusluse maik, et erakonda ei peetud parketikõlblikuks ning teised poliitikud partei esindajatega kohtuda ei tahtnud. Hume aga hakkas Sinn Feini kauaaegse juhi Gerry Adamsiga esialgu salaja, hiljem aga juba avalikult kohtuma.

"John oli Iiri poliitika hiiglane. Tal ja mul oli palju erimeelsusi ja see on ka täiesti loomulik, et inimeste vahel erimeelsused on. Aga kui me saime omavahel rääkida ja aktiivselt propageerida poliitika, dialoogi, kaasatuse jne ülimuslikkust, siis viis see Hume-Adamsi kõnelusteni. Sel kurval päeval pean ma ütlema, et ilma Johnita meil tänasel päeval rahu ei oleks," rääkis Gerry Adams.

Hume kohtus nii poliitikute, sealhulgas ka eksiilis viibivate Iiri iseseisvuslaste, kui ka terrorirühmituste juhtidega. Tema initsiatiivil saavutati 1994. aastal iseseisvuslaste ja britimeelsete vahel vaherahu, mis paraku kaks aastat hiljem katkes. Uus vaherahu aga kehtestati juba järgmisel aastal ning esmakordselt kutsuti Gerry Adams ametlikult rahukõnelustele. See kõik viiski Suure Reede rahuleppe sõlmimiseni 1998. aastal.

"On täiesti aus öelda, et ilma John Hume'ita meil vaevalt küll Põhja-Iirimaal rahu oleks. Ta oli üks käputäiest inimestest, kes sinna tõesti suutsid rahu tuua," sõnas Suurbritannia endine peaminister Tony Blair.

Iiri peaminister Micheal Martin märkis järelehüüdes, et John Hume'i elu ulatust ja tähtsust on võimatu sõnades väljendada. 

"Ta oli üks eelmise sajandi Iiri avaliku elu suurkujusid, tema visioon ja järjekindlus päästsid selle maa," ütles Martin. 

Kodanikuaktivistina oli Hume sedavõrd kuulus, et teda on nimetatud koguni Põhja-Iirimaa Martin Luther Kingiks, kuulsa USA mustanahaliste õiguslase järgi.

Toimetaja: Merili Nael, Arni Alandi

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: