ERR Lätis: Riias meedikutele pühendatud skulptuur tõmbab tähelepanu üle ilma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Lätis on sel suvel üle maailma tähelepanu võitnud Riia kesklinna, Läti kunstimuuseumi ette paigaldatud skulptuur, mis on pühendatud kõigile meedikutele. Skulptuur on andnud nii palju mõtteainet, et Läti korruptsioonitõrjebüroo pidi hindama, ega tegu pole Riia erakorraliste valimiste eelse nutika poliitreklaamiga.

Kuue meetri kõrgune skulptuur paneb selle ees seisjat tundma end lapsena, kes ootab kaitsemaski ja kinnaste tagant abi ja turvatunnet - nagu laps oma vanemailt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Raske koroonahaige tunneb end arsti või õe ees samamoodi, usub skulptor, Läti kunstiakadeemia professor Aigars Bikše.

Poolteise kuuga, mis skulptuur "Meedikud maailmale" on Läti kunstimuuseumi ees seisnud, on Bikše idee jõudnud paljudesse meediakanaleisse üle ilma. Sel moel pole koroonaajal kusagil mujal öeldud meedikuile aitäh ja pandud eluväärtuste üle laiemalt mõtlema.

"Praegune aeg on kui sümboolne kivi maailmakultuurile - kuidas me suhtume endasse, kuidas suhtume elukorraldusse, milles tahame elada, millised muutused toimuvad ühiskonnas. See on paljude asjaolude kogum, see pole ainult meditsiiniline probleem, see on kultuuriprobleem laiemalt," kirjeldas Bikše.

Skulptor kandideerib aga erakorralistel valimistel Riia linnaduumasse. Sama parteiühenduse Arengule/Poolt! tiiva all, keda esindab valitsuses terviseministrina Ilze Vinkele.

Läti korruptsioonitõrjebüroo selgitas välja, et skulptuur "Meedikud maailmale" pole varjatud poliitreklaam.

"Kultuuriinimeste poolt on tunda teatavat snobismi, mis avaldub nende suhtumises võimu. Mulle tundub, et niisugune olukord on viinud selleni, et võim vastab kultuurirahvale samaga. Teate ju, et ühepoolne armastus ei saa väga kaua kesta," sõnas Bikše.

Tänu meedikuile võib väljenduda rahas, aga ka suhtumises. Läti terviseministeerium pakkus välja uue palgamudeli, mille järgi tõuseb Lätis arstide ja õdede keskmine palk nüüd igal aastal keskmiselt 12 protsenti.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: