Üle 12 000 autojuhi peavad uuendama oma tervisetõendit

Foto: Siim Lõvi /ERR

Eriolukorra ajal said auto- ja relvaomanikud lisaaega relvalubade ja tervisetõendite pikendamiseks. Politseile tekitas taotluste menetlemine pärast eriolukorra lõppu lisatööd. Kui oma luba pikendamata jätnud relvaomanikke pole palju, siis rohkem kui 12 000 autojuhil tuleb uuendada tervisetõendit.

Politsei- ja piirivalveamet pikendas erakorraliselt seoses eriolukorraga relvalube märtsi keskpaigast mai lõpuni. Need, kes pidid oma relvaluba sel ajal pikendama, said juurde 60 kuni 90 päeva.

See tähendas aga PPA jaoks päris suurt lisakoormust, ütleb juhtiv korrakaitseametnik Riita Proosa. "Seoses Covid-19 ja eriolukorraga muutus tööprotsess ja töökoormus päris kõrgeks, sest pikendati ligi 1100 relvaluba," rääkis Proosa.

Kuu aega enne relvaloa kehtivuse lõppu peab relvaomanik esitama politseile taotluse loa pikendamiseks. PPA pole kohustatud relvaomanikke teavitama, kui taotluse tähtaeg käes on.

Kui relvaomanik taotlust õigel ajal ei esita, peab ta alustama loa taotlust nullist, sooritama eksami ja võib seejärel oma relva tagasi saada, mis on seni politsei juures hoiul. Õigel ajal esitamata jätmise eest võib määrata trahvi kuni kolmesaja trahviühiku ulatuses.

Proosa sõnul pole siiski neid palju, kes selle tegemata jätsid. "Neid on võrdlemisi vähe, sest meediakajastus oli suur. Erinevad andmed on - Põhja piirkonnas oli neid pisut enam, teistes piirkondades peaaegu üldse mitte," rääkis ta.

Autojuhtide tervisetõendid aegusid eriolukorra ajal, sest perearstide juurde oli raske pääseda. Maanteeamet pikendas tervisetõendite kehtivust seetõttu 90 päeva. Selle pikenduse tähtaeg saabub kümne päeva pärast.

Maanteeameti eksamiosakonna juhataja Tarmo Vanamõisa sõnul on ligikaudu 12 000 inimest, kellel 17. augustist tervisetõendid aeguvad, mistõttu peatub ka nende juhtimisõigus.

Nii relvaloa kui juhiloa omanikel on võimalus tellida eesti.ee keskkonnast teavitus, mis tuletab meelde, et luba on vaja uuendada. Maanteeameti e-teeninduse keskkonnas saab oma tervisetõendi kehtivust kontrollida.

"Kui ei ole, minge sellisele lehele nagu digilugu, täitke tervisedeklaratsioon, pange perearstile aeg kinni ja kui perearst on teile tõendi väljastanud, siis need andmed tulevad kohe liiklusregistrisse ja ei pea ise kuskile minema," rääkis Vanamõisa.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: