"Olukorrast riigis": koroonaviiruse tüsistustest Eestis ülevaade puudub ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti tervishoiusüsteem ei tegele inimestega edasi pärast seda, kui nad haiglast vabanevad. Koroonaviiruse puhul on räägitud küll selle pikaajalistest ja rasketest tüsistustest, kuid ükski poliitik ei tegele taastusravi vajalikkusele ja rahastusele tähelepanu pööramisega, tõdes ajakirjanik Andrus Karnau saates "Olukorrast riigis".

Ajakirjanik Andrus Karnau leidis, et ajakirjandus on koroonaviiruse uute puhangute peale liiga valuliselt reageerinud, jättes mulje, et veerand Tartu elanikkonnast on surnud ja paljud raskelt haiged ning suremas, nimetades seda ülereageerimiseks.

Ajakirjanik Harry Tuul tõdes, et kõige tõsisemalt võtavad inimesed seda, kui koroonaviiruse kolle hoo sisse saab, korrigeerides selle järgi oma suhtumist ja käitumist, ent kui peaminister maski kannab, siis see ühiskonna käitumist ei muuda. Vahepeal lasid aga inimesed end lõdvaks, kui haigus meediapildist ja ühiskonnast taandus.

"Valulik reaktsioon paneb ehk kedagi mõtlema oma käitumise üle," ütles Tuul.

Karnau hinnangul peaks koroonaviiruse levikule ja selle mõjule hinnangute andmine jääma tervishoiuspetsialistide pärusmaaks, nii nagu peaksid ka spetsialistid otsustama, millised on adekvaatsed piirangud. Ta tunnustas valitsust, kes otsustas alkoholimüüki Tartus piirata, pidades seda oma senise poliitika vastu minemiseks, mille eesmärk on soodustada alkoholimüüki, et sellest laekuva aktsiisi abil järgmise aasta riigikassat täita.

Samas ei mõistnud Karnau Tartu ebajärjepidevust - üks kontsert tühistatakse, sellal kui teine toimub.

Karnau hinnangul peaksid poliitikud lähenema koroonaviiruse ajal selle mõjudele süsteemsemalt, näiteks pole ükski poliitik tõstatanud taastusravi küsimust, ehkki teada on, et umbes kümnendik koroonaviiruse läbipõdenutest kannatab pikalt komplitseeritud tüsistuste käes. Tema hinnangul tuleks tegelda taastusravi kättesaadavuse parandamisega, kuid ühiskonnal pole sedagi ülevaadet, millises olukorras on inimesed pärast koroonahaiguse läbipõdemist - statistika lõppeb haigete haiglast väljakirjutamisega, mis jätab mulje, et need inimesed on kõik tervenenud.

Samuti tuleks tema hinnangul muuta haigusrahade süsteemi. Praeguses olukorras, kus esimesed kolm haiguspäeva pole haigekassa poolt hüvitatavad, on inimestel kas kiusatus või rahaline sundus minna ka haigena tööle, mistap jutud haigena kojujäämisest jäävad poolikuks.

"Urmas Klaas võiks tegelda süstemaatiliste ettepanekutega olukorra parandamiseks, mitte tselluloositehase vastase laadse võitlusega," leidis Karnau, viidates Tartu linnapea ettepanekule keelustada alkoholimüük kogu riigis, et peatada koroonaviiruse levikut.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: