Porto Franco leping KredExiga seisab juriidiliste nüansside taga

Porto Franco
Porto Franco Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

KredExi 40 miljoni eurone käibekapitalilaenu leping Porto Franco kinnisvaraarenduse edendamiseks seisab juriidiliste nüansside taga, mis peaksid taanduma mõne nädala jooksul.

Valitsuse otsusega KredExilt 39,4 miljonit eurot käibekapitalilaenu saav Porto Franco arendaja ei ole lepingut veel alla kirjutanud. Finantseerija sõnul seisab allkirjastamine asi juriidiliste nüansside, mitte põhimõtteliste tingimuste taga.

"Lepingute sõlmimine on lepingu tingimuste taga: juriidilised asjad, tagatised. Suurte laenude puhul võibki lepingute sõlmimine päris pikalt aega võtta," kommenteeris KredExi kommunikatsioonijuht Joonas Kerge ERR-ile, kinnitades, et allkirjastamine ei seisa kummagi lepingupoole taga.

Kerge ütles, et põhimõttelisi küsimusi lepingu koostamisel üles pole kerkinud, sest need said valitsuse otsusega juba kinnitatud.

"Lepingute kirjutamine on pikk protsess. Juriidilisi nüansse on selliste lepingute puhul palju, seda enam, et siin on sildfinantseerimine," selgitas Kerge.

Ta arvas, et leping saab allkirjastatud kindlasti mõnede nädalate jooksul.

Laenu suurus on 39,4 miljonit eurot tähtajaga kuni kuus aastat. Intress on 12 kuu Euribor, millele lisandub kaks protsenti aastas. Lepingutasu moodustab 0,2 protsenti laenulimiidi summast.

Porto Franco arendus on erinevatel põhjustel aastaid veninud, praegu on seal ehitustööd peatatud. Porto Franco tegevjuht Rauno Teder on öelnud, et ehitustööd plaanitakse taaskäivitada kohe, kui riigilt laen saadakse. Laen kavatsetakse riigile tagastada pankadelt saadavast laenust kolme aasta jooksul, nii et tegemist oleks sildfinantseerimisega.

Porto Franco sõlmis paar nädalat enne seda, kui valitsus kehtestas koroonaviiruse leviku tõttu eriolukorra, Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga (EBRD) ning Luminoriga 102 miljoni eurose laenulepingu. EBRD osa sellest on 63 miljonit ja Luminori osa 39 miljonit eurot.

Tallinna kesklinna mereäärsele alale rajatavasse Porto Franco ärikvartalisse on kavandatud pinda üle 150 000 ruutmeetri.

Valitsus on otsustanud toetada kokku 300 miljoni euro suuruse kriisiabiga strateegiliselt tähtsaid ettevõtteid. Valitsuse otsusega laenatakse Tallinkile 100 miljonit eurot ja Alexela Gruppi kuuluvale Kiviõli Keemiatööstusele 37 miljonit eurot.

Porto Franco kinnisvaraarenduseks avalikkuses palju hämmingut tekitanud laenuotsuse tegemine, mida kinnisvarafirmad peavad õigusvastaseks riigiabiks, ei ole Kerge sõnul täiendavat huvi nende laenutoote vastu äratanud.

"Seda ei saa väita. Oleme meedias olnud väga palju, teinud ka ise teavitustööd laenude ja käenduste osas. Porto Franco laenuotsus ei ole täiendavat huvi selle vastu tõstatunud," ütles ta, lisades, et tema teada pole ka Urmas Sõõrumaaga seotud ettevõtted taotlusi esitanud, ehkki Sõõrumaa on meedias sellist plaani maininud.

Siiski keeldus Kerge kommenteerimast, kas on ka teisi kinnisvaraarendajaid, kes oleksid KredExilt suuremat laenu taotlenud.

"Me ei saa taotlusi kommenteerida, enne kui on laenuotsus," põhjendas ta.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: