Põllumehed võivad Ukraina tööliste kojusaatmise asjus kohtusse pöörduda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Juulis erilennuga Eestisse saabunud üheksal ukrainlasel tuleb politsei otsusel koduriiki naasta, kuna tegid karantiini ajal terviseameti hinnangul keelatud tööd. Põllumehed taotlevad töölistele õigusabi, sest nende sõnul ei rikkunud ukrainlased isolatsioonireegleid.

Terviseameti inspektorid leidsid kolme Lõuna-Eesti ettevõtet kontrollides, et sinna erilennuga toodud Ukraina hooajatöölised olid kohustusliku karantiini ajal siiski tööle pandud. Põllumeeste sõnul korrastasid aga töölised vaid oma eluruume ning kellegi teisega kokku ei puutunud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meile heidetakse ette, et meie töötajad korrastasid oma eluruume sellel ajal, kui nad kaks nädalat siin olid. Seda, et seda teha ei või, ei ole mitte kuskil kirjas. Kui nad on ikkagi eraldatud teistest inimestest, siis on nad karantiinis. Meie ei suutnud seda kuskilt välja lugeda, et nad ei või niisuguste tegevustega toimetada, sest tööd neil ju ei olnud," kommenteeris OÜ Hobulased omanik Priit Ojamaa.

Tema sõnul viibisid tema talu töölised vaid nende eluruumiks kohandatud hobusetallis, mida nad ka ametnike kontrolli ajal olid korda tegemas. Terviseameti hinnangul polnud aga tegemist eluruumidega.

"Antud juhul oligi küsimus selles, et inimesed olid ikkagi pandud tööle ja inspektorite hinnagul ei olnud tegemist nende eluruumidega. Kui päris aus olla, ei olnud tegemist üldse eluruumidega, kus nad tegutsesid. Rikkumised puudutavadki seda, et inimesed ei asunud nendel aadressidel, kus nad pidid olema," selgitas terviseameti kommunikatsioonijuht Simmo Saar.

Kõigi üheksa ukrainlase koroonatestid olid kahe nädala lõpus negatiivsed.

PPA otsuse järgi peaksid töölised Eestist lahkuma hiljemalt neljapäeval.

"Siis, kui need Ukraina kodanikud Eestisse saabusid, nad ei tulnud samamoodi liinilennuga. Tööandjad nende reisi korraldasid. Eks sinna tagasi on võimalik pöörduda kas korraldatud lennuga mõne teise riigi kaudu või maismaa kaudu. Kindlasti tööandja peaks Ukraina kodanikke abistama tagasipöördumisel," ütles PPA piirivalveosakonna juht Egert Belitšev.

Põllumehed on taotlenud prokuratuurilt hiljemalt kolmapäevaks otsuse ümbervaatamist. Kui kolmapäeval otsust pole, pöördutakse edasi kohtu poole.

"Me ei ole sellega nõus, justkui nad oleksid meile ohuks. Seda nad ei ole, nad on terved inimesed ja on alati olnud. Ehk see on väljamõeldis ja me tunneme ennast nagu etturid poliitiliste mängude malelaual," ütles Priit Ojamaa.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: