Tartu maakohtus mõistis mehe süüdi mitmes küberkuriteos ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kohtusaal
Kohtusaal Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Prokuratuur süüdistas 32-aastast Dennis Einastot arvutikuriteo ettevalmistamises, arvutikelmustes ja ebaseaduslikult arvutisüsteemide kasutamises ning suures ulatuses rahapesu toimepanemises. 57-aastast Madis Einastot süüdistas prokuratuur samuti suures ulatuses rahapesu toimepanemises.

Kohus mõistis Dennis Einasto süüdi arvutikuriteo ettevalmistamises ja määras talle karistuseks kaks aastat vangistust.

Einasto arvutis oli vähemalt alates 2013. aasta veebruarist kuni ta kinnipidamiseni 8. mail 2018 viis krüptoraha ja veebimajutuse keskkondade infoga andmebaasi kõigi kasutajatunnuste ja paroolidega, kuigi need andmebaasid ei kuulunud talle.

Kohus mõistis ta süüdi ka samal ajaperioodil toime pandud arvutikelmustes, millega Einasto tekitas kahju kogusummas ligi 28 500 eurot ning mõistis talle karistuseks kolm aastat vangistust.

Samuti mõistis kohus Einasto süüdi selles, et ta hankis ebaseaduslikult arvutisüsteemidele juurdepääsud kaitsevahendi kõrvaldamise teel ning mõistis talle selle eest karistuseks kolm aastat vangistust. Sealhulgas mõistis kohus Dennis Einasto süüdi suureulatuslikus rahapesus, millega kaasnes karistus neli aastat vangistust. Liitkaristusena mõisteti talle ärakandmiseks neli aastat, viis kuud ja 26 päeva vangistust.

Dennis Einasto kuritegelikul teel saadud rahaga segunenud käive oli 3,25 miljonit eurot, millest on õnnestunud tuvastada 28 417,95 euro päritolu.

Madis Einasto mõisteti rahapesus õigeks, kuna ei olnud tuvastatud kuriteokoosseisu subjektiivne koosseis.

Kohtuotsus pole jõustunud, seda saab vaidlustada apellatsiooni korras.

Riigiprokurör Piret Paukštys kommenteeris, et prokuratuuril on hea meel, et kohus nõustus suures osas prokuratuuri seisukohtadega selles mahukas ja õiguslikult keerulises kriminaalasjas.

"Tänase kohtuotsusega on tõendamist leidnud, et Dennis Einasto pani toime rahvusahelise ulatusega küberkuritegusid ja suures ulatuses rahapesu, mille toimepanemisest saadud tulu kohus konfiskeeris. Kuigi kohus ei nõustunud prokuratuuriga Madis Einastole etteheidetavates tegudes, on prokuratuur rahul, et kohus mõistis ka temalt välja kuritegelikul teel saadud tulu," ütles Paukštys.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: