Ida-Virumaal loodi kogukonnateenusena muinasjututuba ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Katrin Kõrvemaa

Ida-Virumaal Kiiklas arendatakse kogukonnateenusena muinajutuküla, mille raames avati muinasjututuba, kus väikesed ja suured saavad olla osa muinasjutust, milles räägitakse nii põlevkivipiirkonna eripalgelisest loodusest kui ka riiete säästvast kasutusest, teatas "Päevakaja".

"Kõik see juhtus väga ammu ... Inimesed elasid siis loodusega koos. Arvatakse isegi, et inimesed mõistsid siis ka lindude keelt, kes laulsid sellest, kuidas elavad haldjad ja nõiad, tulihännad, viruskundrad ja muu selline salapärane seltskond."

Nii algab spetsiaalselt Kiikla muinasjututoa jaoks kirjutatud muinasjutt "Lugu sellest, kuidas teatripisik Kiiklasse pääses". Seda muinasjutuota tutvustusüritusel huvilistele lugenud muinasjutuküla projekti ühe eestvedaja Ruth Linnardi sõnul tuleb vähemalt Ida-Virumaal lastele mõeldud teematubasid tikutulega taga otsida. "Algselt oli mõte kutsuda muinasjututuppa vaid lasteaedade ja koolide gruppe. Kuna aga selgus, et sarnaseid teenused on piirkonnas väga vähe, siis tõenäoliselt hakkame seda pakkuma ka peredele," ütles Linnard.

Üks muinasjututoa teemadest on ka säästev kasutus. Näiteks saavad kuulajad teada, et lapiriided ei ole mitte lapitud riided, vaid erinevatest riidelappidest kokku kombineeritud kehakatted.

Muinasjutu kuulamise järel lastakse lastel minna ise sama muinasjutu sisse ja lõpuks jõutakse näidendiga lavalegi. Seda muidugi juhul, kui magama ei jääda, sest nii mõnelegi lapsele seostub ju muinasjutt unejutuga ja muinasjututoa avaürituselgi jäi üks pikast reisist väsinud laps tudule.

Kiikla muinasjutuküla esimene osana on muinasjututuba avatud rahvamajas. Projekti eestvedajate sõnul on tulevikus plaanis ühendada muinasjutu jutustamine näiteks loodusmatkaga.

Kiiklas muinasjutuküla testüritusena eelmise aasta lõpus korraldatud jõulumemmemaal lõi korraldusmeeskonnas kaasa üle paarikümne inimese. Kokku elab Alutaguse valla Kiikla külas veidi üle 250 inimese.

Kiikla muinasjutuküla idee kasvas välja Eesti – Läti külakogukonnateenuste ühisprojektist Act Local.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: