Mauritiuse rannikul kütust lekkinud laev murdus pooleks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Karile sõitunud tanker Wakashio Mauritiuse rannikul.
Karile sõitunud tanker Wakashio Mauritiuse rannikul. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Tanker, millelt lekkis Mauritiuse rannikuvette üle tuhande tonni kütust, murdus pooleks, teatas laeva Jaapani operaatorfirma pühapäeval.

Kütuselastis Wakashio sõitis 25. juulil Mauritiuse ranniku lähedal korallrahule, laev hakkas lekkima nädal aega hiljem. Mauritius kuulutas lekke tõttu välja eriolukorra, päästemeeskonnad üritasid pumbata aluselt välja nii palju kütust kui võimalik.

"15. augustil leidis kinnitust, et alus on pooleks murdunud," teatas operaatorfirma Mitsui OSK Lines avalduses.

Laevalt õnnestus välja pumbata suurem osa 3000 tonnist kütusest, operaatorfirma teatel oli alusel pooleksmurdumise ajal veel 90 tonni kütust.

Jaapani omanikettevõte lubas siiralt reageerida kompensatsioonipalvetele merekeskkonnale tekitatud kahju eest.

"Oleme otseselt asjaga seotud osapoolena oma vastutusest sügavalt teadlikud," ütles Kiyoaki Nagashiki, laeva omanikufirma Nagashiki Shipping president.

"Mis puutub kahjutasusse, siis plaanime tegeleda sellega siiralt, vastavalt kehtivatele seadustele," ütles oma neljapäevases avalduses Okayamas asuva ettevõtte juht.

"Anname endast kõik, et lekkinud nafta kokku koguda ning minimeerida keskkonnakahjude mõju," lisas ta.

Mauritius kuulutas möödunud nädalal välja enneolematu keskkonnaalase eriolukorra, sest 25. juulil madalikule sõitnud laevast hakkas lekkima naftat looduskaitsealusesse mereparki, kus asuvad rikkumatud korallrahud, mangroovimetsad ja ohustatud loomaliigid.

Pärast enam kui 1000 tonni kütuse lekkimist merre on laev lagunemise äärel, kuid peaminister Pravind Jugnauth ütles kolmapäeval, et pea kogu allesjäänud kütus on laevalt välja pumbatud.

Sellise ulatusega "ökoloogiline kriis" käib väikesele India ookeanis asuvale saareriigile üle jõu, lisas Jugnauth ning palus kiiret rahvusvahelist abi.

Üleskutsele vastasid lisaks tuhandetele kohalikele ka Prantsusmaa ja Jaapan. Kohalikud tegid vabatahtlikku tööd päeval ja ööl, et puhastada saare maalilisi troopikarandu, mis on võtmetähtsusega saare majanduse jaoks.

Politsei alustas lekke uurimist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: