Äripindade turg koroonaviiruse tõttu märkimisväärselt ei kannata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Maakri kvartali kõrghooned
Maakri kvartali kõrghooned Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Koroonaviiruse mõju äri- ja büroopindade turule pole märkimisväärne olnud, kuid lepingutingimused on nüüd paindlikumad ja uutel tulijatel on keerulisem.

Fondivalitseja EfTEN tegevjuhi Viljar Arakase sõnul äri- ja büroopindade turul mingit suurt muutust ei ole toimunud. Ta rääkis, et üürileandjad on üürnikele vahepeal vastu tulnud, kuid kõik need kokkulepped on ajutised ning lõppevad augusti lõpus või septembris.

Kõik kinnisvaraturu osalised jälgivad Arakase sõnul hoolega sündmusi.

"Ma võin öelda, et Leedus kehtestati 1. augustist siseruumides maskide kandmine kohustus ja siis vähenes veidi kaubanduskeskuste külastamine," ütles Arakas.

Büroopindasid ehitatakse endiselt ja Araka sõnul on nendel praegu kindlasti lihtsam, kel on üürnikud juba olemas.

"Meil pole juhtunud, et keegi lepingu lihtsalt lõpetaks," ütles Arakas ja lisas, et kindlasti on uute pindade rajajatel raskem.

Arakas sõnas, et ettevõtjad on saanud suure löögi ja mõtlevad asju kaks-kolm korda rohkem läbi kui enne.

Pindade hinnaklass on Araka sõnul lähiriikidega väga sarnane.

"Baltikumi siseselt ma võin tuua sellise võrdluse, et nagu Mustamäe, Lasnamäe ja Õismäe," sõnas Arakas ja tõi näite, et nad sõlmisid äsja lepingu Vilniuses hoone ostuks, kuid tegelikult vahet ei ole ja oleks võinud hoone osta ka Õismäele.

Kauaaegne Eesti Kinnisvarafirmade Liidu juhatuse esimees Peep Sooman ütles samuti, et suuri muutusi ei ole olnud. Loomulikult on kinnisvaraturg vaiksemaks jäänud ja uute üürnike nimel käib võitlus, lisas ta.

Sooman rääkis, et unustada ei tohiks ka seda, et osad ettevõtted on kokku tõmmanud ja pole enam nii palju töötajaid.

"Otsitakse väiksemat pinda ja vaadatakse kriitiliselt, kas ikka on vaja kesklinna," ütles Sooman.

Ka Soomani sõnul uued äripinnad tühjaks ei jää, kuid tingimused võivad olla teistsugused. Näiteks teeb üürileandja Soomani sõnul rohkem ümberehitusi vastavalt üürniku soovile.

Samuti on Soomani sõnul kasutusse tulnud kombineeritud lepingud, nagu tähtajaline leping enneaegse tähtajaga ehk lepingut on ikkagi võimalik varasemalt lõpetada.

"Hind on ainult üks komponent ja tihti mitte kõige olulisem," ütles Sooman.

Toimetaja: Liisbeth Rats

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: