Tarmo Soomere võttis teadlaskonna nimel vastu 20. augusti kivi

Foto: Priit Mürk/ERR

Presidendilt 20. augusti mälestuskivi teadlaskonna nimel vastu võtnud Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere sõnul piisab keeruliste olukordade ennetamiseks sellest, kui teadlaste hääl jõuab kohale enne probleemi tekkimist.

Soomere ütles mälestukivi vastu võttes, et on sügavalt õige, et tunnustuskivi iseiseisvuse alusmüüri pälvivad mitte konkreetsed isikud,vaid teadlaskond. "Väga harva muudavad üksikd inimesed maailma kulgu, pöörded sünnivad siis, kui ollakse ühel meelel. Head nõu läheb väga vaja rasketel aegadel, siis on vaja vaadet kõrgemalt, Isaac Newtoni sõnadega: seistes hiiglaste õlgadel, siis on tarvis ka meelekindlust, arusaama, et mõned asjad siin ilmas ei saa olla kompromissi objektid, et loodusseadusi ei saa muuta hääletenamusel," rääkis Soomere.

Soomere sõnul on tarvis väga head haridust, et õppida kasutama parimat, mida teadusel on pakkuda, ning seda ei suuda mitte kõik ühiskonnad.

"Riigi konkurentsivõime määrab see, kuidas suudetakse materialiseerida tarkade inimeste teadmised. Ja oskused," lausus Soomere.

President Kersti Kaljulaid ütles, et teadlased kannavad koroonaviirusega võitlemisel vastutust selle eest, et poliitilised otsustajad oleks hästi kursis, millest tõesti on abi ja millest mitte. Nii seisavad nad oma teadmistega meie vabaduse eest," selgitas riigipea. 

Kaljualid rõhutas teise olulise põhjusena ka seda, et Eesti põhiseaduse vaimus kasvanud noored, ka akadeemilised noored, on meie vabaduste tulevik ja nemad hoiavad Eestit rajal, millel oleme 30 aastat astunud: "Nende rahvusvaheline ja avatud mõtlemine seisab vastu minevikuihalusele ja suletusele meie poliitikas. Nii panustavad noored teadlased meie vabadusse."

 Just noored teadlased on riigipea sõnul viimasel aastal kanaarilindudena protestinud riigi sõnamurdlikkuse vastu siis, kui teised ühiskonnaliikmed seda nii teravalt ei tundnud. "Jah, ma räägin teadusleppest. Õigusriik, sõnapidaja riik, meie põhiseaduse vaimus toimetav riik, on me noortele teadlastele – ja kogu põhiseaduse vaimus kasvanud põlvkonnale - midagi, mille eest nad on valmis seisma," lausus ta.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: