Belgia politsei tippametnik astus politseivägivalla video tõttu tagasi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kaader Belgia Charleroi lennujaama politsei kinnipidamisruumi videost.
Kaader Belgia Charleroi lennujaama politsei kinnipidamisruumi videost. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Belgia tähtsuselt teine politseiametnik astus neljapäeval ajutiselt tagasi seoses avalikkusesse jõudnud videoga, millel on näha, kuidas lennujaama politseinikud kasutavad slovaki mahasurumisel jõhkrat vägivalda, mis viis mehe surmani.

Brüsselis peetud pressikonverentsil ütles transpordipolitseid alates 2017. aasta detsembrist haldava administratiivpolitsei peadirektoraadi (DGA) juht Andre Desenfants, et teda raputas sügavalt ning šokeeris nähtud videolõik. Tema sõnul astub ta ametist tagasi ajaks, mil käimas on juurdlus.

"Mis mind kõige rohkem šokeeris, olid nähtud pildid, ent samuti, et ma ei olnud neist videoülesvõtetest teadlik," ütles ta.

Desenfants lisas, et ajutise tagasiastumise põhjus on isiklik otsus, mille kiitis heaks föderaalpolitsei peakomissar ehk kõrgeim politseijuht Marc De Mesmaeker, kes asus ametisse 2018. aasta veebruaris.

Belgiat vapustas neljapäeval video, kus näidati lennujaama politsenike tegevust Slovakkia päritolu mehe jõhkral mahasurumisel.

Videovalve kaadrid 2018. aasta veebruarist on olnud ka AFP jaoks kättesaadavad. Jozef Chovanec võeti Charlerois lennukilt maha pärast seda, kui ta pardale minekul keeldus oma piletit näitamast.

Esmalt viidi ta kinnipidamiskambrisse. Üles on võetud võigas pilt, kus ta peksab pead vastu seina, kuni nägu tugevalt veritseb.

Siis on näha, kuidas mitu politseinikku käeraudades Chovaneci kambrisse sisenevad. Kui neil ei õnnestu teda rahustada, siis murtakse ta põrandale, mille järel üks politseinik istub Chovaneci rinnal 16 minutit. 

Sellel ajal on kinnipidamiskambris näha ka naispolitseinikku, kes tantsib ning teeb järele natsitervitust. 

Seejärel viidi Chovanec haiglasse, kus ta pärast koomasse jäämist suri – ametlikult südamerabanduse tagajärjel. 

Lesk Henrieta Chovancova otsustas õigusnõustajate sõnul video avalikustada, kuna kaks aastat kestnud uurimine oli teda tugevalt frustreerinud. 

"Ta tundis, et asja ei võetud tõsiselt," ütles Chovancova õigusnõustaja. 

Chovaneci surma on hakatud võrdlema George Floydiga, kes tapeti USA-s politsei kägistamisvõttega.

"See paneb mind veel enam tundma, et nad tahtsid mu mehe surma vaiba alla pühkida, nagu oleks ta prügi, mis kaduma läks," ütles Chovancova ajalehele De Morgen. 

Belgia siseministri Pieter De Cremi pressiesindaja kinnitas, et videoga avaldatud materjali üksikasjad ei olnud kuni selle nädalani tippjuhtkonnale teada.  "Me avastasime selle eile hommikul, samal ajal kui meedia. Pildid on šokeerivad, politsei käitumine on lubamatu," ütles pressiesindaja.

Ta kinnitas samuti, et politseiametnikud saavad distsiplinaarkaristuse ning natsitervitust teinud naispolitseinik viidi teisele tööle. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: