Eestis kogutakse tänavu rekordkogus eterniiti

Foto: Margus Muld/ERR

Keskkonnainvesteeringute keskus (KIK) rahastab juba aastaid ohtlike jäätmete kogumist. Valdav osa seni kogutust on olnud asbesti sisaldav ja tervisele ohtlik eterniit. Tänavu kogutakse Eestis KIK-i toetusel jälle rekordkogus vana eterniiti - üle 3000 tonni. Raha kulub selleks üle 343 000 euro.

Kui aastakümneid varjualust pakkunud eterniitkatused on oma aja ära elanud ja need tuleb ringi vahetada, siis muutub seesama seni varju ja vihmakaitset pakkunud vana eterniit ohtlikuks jäätmeks, kuna sisaldab tervisele ohtlikku asbesti. Ja ohtlikuks muudab need vanad tahvlid just nende purustamisel või loopimisel tekkiv asbestitolm. KIK rahastab tänavu üle Eesti 3255 tonni ohtlike jäätmete kogumist 32 omavalitsusest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Suurema osa kogutavatest jäätmetest moodustab asbest. Üle 95 protsendi tuuakse eterniidijäätmeid nende kogumisringide raames. Kõik maakonnad on taotlenud. Võibolla Ida-Virumaa on üks vähemaktiivseid piirkondi olnud. Aga Valgamaa, Saaremaa ja Hiiumaa on aastate lõikes kõige suuremate taotlustega.
Aastatel 2014-2019 on saaremaalt kokku kogutud 709 tonni eterniiti ja tänavu esimese kahe päeva kogumisringiga anti ära 149 tonni vana eterniiti," ütles Antti Tooming.

Saaremaa valla jäätmete peaspetsialist Katrin Koppel ütles, et kahe esimese kogumispäevaga on eterniiti ära andnud umbes 180 inimest. "Aga inimesed on tegelikult aasta läbi juba küsinud, et kas tuleb see eterniidikogumise ring, või ei tule? Eks see huvi on suur seepärast, et see eterniit kaalub palju, seda on palju kasutuses ja seda ise jäätmejaama ära viia on päris kallis," lausus Koppel.

Kuna just vana eterniidi käitlemisel tekkibki ohtlikku asbestitolmu, siis tuleks selle transportimisel kasutada maski.

"Inimesed kes eterniiti katuselt maha võtavad, või kärusse tõstavad ja meie konteinerisse panevad, et nad ikkagi kasutaksid maske, et seda tolmu sisse ei hingaks," lisas Koppel.

Ja selline asbesti sisaldav eterniit on jääde, mida pole võimalik isegi ümber töödelda. Seetõttu maetaksegi kokkukogutavad kümned tuhanded tonnid prügilatesse lihtsalt maha ja kaetakse kruusaga.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: