Eesti Rahva Muuseumis näeb Eesti ja Läti identiteedi sarnasuste näitust

Foto: ERR

Tartus Eesti Rahva Muuseumis (ERM) avati lätlaste ärkamisaja suurkuju Krišjanis Baronsi sünniaastapäeva puhul Eesti ja Läti identiteedi ühisjooni tutvustav näitus. Muuhulgas saab seal näha Tartus leitud kappi, millel oli ajaloolaste arvates oluline roll Läti rahvuse tekkeloos.

Läti rahvusliku suurkuju Krišjanis Baronsi 185. sünniaastapäeva pidustused aitas avada Läti popartist Renars Kaupers oma esinemisega Tartu Ülikooli muuseumis.

Läti rahvusliku ärkamisaja üht tähtsaimat meest, folkloristi ja rahvaluulekogujat meenutati ülikooli muuseumis, kuna nii, nagu Eesti ärkamisaja sünnikoht on Tartu, on ka samasugune tähendus ülikoolilinnal lätlaste jaoks.

"See on tore, et need mehed kohtusid siin Eesti meestega, kes tundsid sama eesti keele ja riigi kohta. Seega meie riikide sõprus ja identiteet sai osaliselt alguse Tartu ülikoolis," ütles Renars Kaupers.

19. sajandi keskel said Tartu Ülikoolis kokku eesti ja läti tudengid. Loodusteadusi õppinud Barons kohtus kaasmõtlejate Krišjanis Valdemarsi ja Juris Alunansiga ning algatas nendega õpingute ajal läti rahvusliku ärkamisliikumise.

Läti kultuuriminister Nauris Puntulis tõdes, et vaatamata omavahel põimunud minevikule on eestlaste ja lätlaste teadlikkus üksteise ühisest ajaloost väike.

"Me oleme ja elame nii lähedal, aga teame nii vähe üksteisest. Geneetiliselt me oleme väga sarnased, aga teadmine üksteisest võiks olla suurem," ütles Puntulis.

Naaberriikide lugude sarnasust tutvustatakse Eesti Rahva Muuseumi näitusel "Lähedased tundmatud", kus Eesti suurkujud Carl Robert Jakobson, Johann Voldemar Jannsen ja Jakob Hurt on pandud dialoogi sama suuri tegusid teinud kolme Läti mehega.

Näituse keskmeks on aga kapp, mis leiti tänavu kevadel Tartu Ülikooli loodusmuuseumist. Ajaloo uurijad usuvad, et leiul on oluline koht Läti rahvuse tekkeloos, kuna andis toonasele tudengile Baronsile inspiratsiooni rahvaluule kogumise süsteemi loomiseks.

"Just Tartus loodusteadusi õppides, võis teda inspireerida siin nähtu just Läti rahvaluulekapi konstrueerimisel," ütles näituse kuraator Mairo Rääsk.

Oktoobris kolib näitus ERM-ist edasi Riiga, Läti Rahvusraamatukokku.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: